Ֆրանսիայում դիմակավորված անհայտ անձինք կրակ են բացել Ավինյոն քաղաքի մզկիթի մոտ։ Այս մասին La Provence-ին հղումով հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը։
Նշվում է, որ հարձակվողներն երկուսն են՝ զինված ատրճանակով և ինքնաձիգով: Նրանք դուրս են եկել մեքենայից և սկսել կրակել մզկիթից դուրս եկող մարդկանց ուղղությամբ։ Միջադեպի հետևանքով տուժել է առնվազն 8 մարդ, որոնց թվում է նաև 7-ամյա երեխա։ Հարձակվողներին հաջողվել է հեռանալ դեպքի վայրից։
Ոստիկանությունը հերքում է ահաբեկչության տարբերակը։ Ըստ նրանց, միջադեպը տեղի է ունեցել երիտասարդների միջև տեղի ունեցած վիճաբանության հետևանքով։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի ոստիկանությունը ձերբակալել էր մի տղամարդու, որը հունիսի 29-ին փորձել է մեքենայով վրաերթի ենթարկել Փարիզի արվարձան Կրետեյի մզկիթի շրջակայքում հավաքված մարդկանց: Շրջանառվող, սակայն չհաստատված տեղեկությունների համաձայն, հարձակվողն ազգությամբ հայ էր, ով ուզում էր վրեժ լուծել իսլամիստական հարձակումների համար:

3 Июль 2017 - 06:40 AMT
Поздно вечером 2 июля, местная полиция считает инцидент скорее «сведением счетов», чем террористической атакой. По неподтвержденным данным, среди раненых – 7-летний ребенок, пишет РИА Новости со ссылкой на газету La Provence.
Газета также цитирует очевидцев, которые рассказали, что один из двух стрелявших, чьи лица были скрыты под масками, открыл огонь около 22:30 по местному времени, когда люди выходили из мечети. После стрельбы нападавшие сумели скрыться. О состоянии пострадавших ничего не сообщается. Полиция предполагает, что между местной молодежью мог возникнуть конфликт, что и привело к стрельбе.
29 июня был арестован неизвестный мужчина, который попытался въехать на автомобиле в толпу людей рядом с мечетью в парижском пригороде Кретей. В результате этого происшествия никто не пострадал.