Իսրայելը դեմ է, որ ռուսական զորքերը վերահսկեն ապառազմականացման ենթակա գոտին, որը նախատեսվում է ստեղծել Սիրիայի հարավում, և խնդրում է, որ այդ առաքելությունը ստանձնի ԱՄՆ-ն: Այդ մասին գրել է իսրայելյան «Հաարեցը»:
Ըստ պարբերականի, Երուսաղեմում ընդհանուր առմամբ դրական են գնահատում Սիրիայի հարավում ապառազմականացված գոտու ստեղծման գաղափարը, քանի որ դա թույլ կտա կասեցնել մարտական գործողությունները Իսրայելի սահմանի հարևանությամբ և թույլ չի տա, որ այնտեղ հայտնվեն Իրանի, լիբանանյան Հեզբոլլահի կամ նրանց կողմից վերահսկվող շիաների ոստիկանական ուժերը, որոնք Ասադի կողմից են կռվում:
Ըստ պարբերականի, Իսրայելը կգերադասեր, որ կրակի դադարեցումը հարավային Սիրիայում ապահովեն ամերիկյան զորքերը: ԱՄՆ վարչակազմը դիտարկում է այդ գաղափարը, սակայն որոշում դեռ չի կայացրել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ պարբերականի, ապառազմականացված գոտիների մասին բանակցություններն ընթանում են ՌԴ, ԱՄՆ և Հորդանանի միջև: Իսրայելն ակտիվ մասնակցություն չունի, սակայն իրազեկված է երկխոսության ընթացքի մասին և աշխատում է համակարգել իր դիրքորոշումը ամերիկացիների հետ:
Իսրայելը չի ցանկանում մասնակցել ապառազմականացմանը Սիրիայի հարավում, պահանջում է, որ բանակցություններն այդ մասին ընթանան Աստանայի գործընթացի շրջանակներից դուրս, և պնդում է, որ պայմանավորվածության արդյունքում բացառվի իրանամետ ուժերի տեղակայումը սահմանամերձ շրջաններում:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնեցին, թե Սպիտակ տունը նոր ռազմավարություն է որդեգրել Սիրիայի հարցում, որը չի նախատեսում նախագահ Բաշար Ասադի պաշտոնանկությունը և ենթադրում է առավել սերտ համագործակցություն Ռուսաստանի հետ, այդ թվում ռազմական ոլորտում:
Մինչդեռ, ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիան պատրաստ է նոր խոշոր ռազմական գործողություն իրականացնել Սիրիայի հյուսիսում և նույնիսկ իր վերահսկողության գոտում ներառել Մանբիջ և Ռաքքա քաղաքները` թույլ չտալով այնտեղ քրդական պետություն ստեղծել: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:

Израиль возражает против того, чтобы российские войска контролировали зону деэскалации, которую планируется создать на юге Сирии, и просит, чтобы эту миссию взяли на себя США. Об этом сообщает израильская газета «Гаарец».
По данным издания, в Иерусалиме в целом позитивно отнеслись к замыслу деэскалационной зоны на стыке Сирии, Иордании и Израиля, видя в ней возможность остановить боевые действия у своих границ и не допустить появления там сил Ирана, ливанского движения «Хезболлах» и патронируемых ими отрядов шиитской милиции, которые сражаются на стороне президента САР Башара Асада.
«Одна из главных израильских озабоченностей, как будет обеспечиваться режим прекращения огня в районах у границ Израиля и Иордании и кто будет за это отвечать… Россия предложила, чтобы этой работой на юге Сирии занялась ее армия. Израиль категорически возражает против этого», — сказано в публикации со ссылкой на не названного по имени и должности высокопоставленного израильского чиновника, пишет РИА Новости.
«Израиль предпочел бы, чтобы прекращение огня в южной Сирии обеспечивали американские войска. Администрация (президента США Дональда) Трампа рассматривает эту идею, но решения пока не приняла», — говорится в публикации.
По информации издания, переговоры о деэскалационных зонах идут между Россией, США и Иорданией. Израиль активного участия в них не принимает, но информирован о ходе диалога и старается координировать свои позиции с американцами.
Ожидается, что сотрудничество в урегулировании конфликта в Сирии станет одной из главных тем з первой встречи президента РФ Владимира Путина с Трампом. Накануне премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху звонил Путину для обсуждения ситуации в Сирии, сообщили обе стороны.