Էդինբուրգի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ Մարսը պիտանի չէ միկրոօրգանիզմների գոյատևման համար մոլորակի մակերեսին պերքլորատներ կոչվող քիմիական միացությունների առկայության պատճառով: Այդ նյութերը քլորաթթվի աղերն են և թունավոր են կենդանի էակների համար: Հետազոտության արդյոււնքները հրապարակվել են Scientific Reports ամսագրում:
Կենսաբաններն ուսումնասիրել են պերքլորատների ազդեցությունը Մարսին բնորոշ կուտակումներով Bacillus subtilis մանրէի վրա, որը մասնակիորեն հանդիպում է տիեզերական սարքերի վրա և կենսաբանական աղտոտման աղբյուր է հանդիսանում: Պարզվել է, որ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների հետ համադրությամբ միացությունների թունավորության աստիճանն աճում է, ինչը մահաբեր է դարձնում դրանք միկրոօրգանիզմների համար: Արդյունքում B.subtilis-ը մի քանի րոպեում մահանում է, գրում է Lenta.ru-ն:
Ըստ մասնագետների, Մարսի մակերեսին հանդիպող այլ նյութերը, երկաթի օքսիդներն ու ջրածնի պերօքսիդը, հզորացնում են պերքլորատների ազդեցությունը, մանրէների ոչնչացումն արագացնելով 10,8 անգամ:
Պերքլորտաները Կարմիր մոլորակում հայտնաբերվել էին դեռ 2008-ին, երբ «Ֆենիքս» սարքը կատարել էր Մարսի մակերեսի քիմիական կազմի հետազոտություն: Պարզվել էր, որ միացությունների կոնցենտրացիան հողում 0,4-0,6 տոկոս է: Այդ տվյալները հաստատեցին նաև Curiosity մարսագնացի միջոցով ստացված տվյալները:

Ученые из Эдинбургского университета в Шотландии выяснили, что Марс непригоден для существования микроорганизмов из-за наличия на поверхности планеты химических соединений, называемых перхлоратами. Эти вещества являются солями хлорной кислоты и ядовиты для живых существ. Результаты исследования опубликованы в журнале Scientific Reports.
Биологи изучили воздействие перхлоратов в концентрациях, характерных для марсианского грунта, на бактерию Bacillus subtilis, которая часто встречается на космических аппаратах и служит источником биологического загрязнения. Выяснилось, что в сочетании с ультрафиолетовым излучением токсичность соединений увеличивается, что делает их смертоносными для микроорганизмов. В результате B.subtilis погибает за несколько минут, пишет Lenta.ru.
По словам специалистов, другие встречающиеся на поверхности Марса вещества — оксиды железа и перекись водорода — усиливает воздействие перхлоратов, ускоряя смерть бактерий в 10.8 раза.
Перхлораты были найдены на Красной планете в 2008 году, когда спускаемый аппарат «Феникс» провел анализ химического состава марсианского грунта. Оказалось, что концентрация соединений в почве составляла 0,4-0,6 процента. Это значение подтвердили пробы, взятые марсоходом Curiosity. Учитывая, то на поверхность планеты падает ультрафиолетовое излучение, такое содержание перхлоратов может стать причиной отсутствия на ней инопланетных форм жизни.