ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը Մոսկվայի ու Վաշինգտոնի համաձայնությունը հուլիսի 9-ից Սիրիայի հարավ-արևմուտքում կրակի դադարեցման մասին համարում է սիրիական հակամարտության ապառազմականացման առաջին քայլը: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել բանակցություններին մասնակցած ամերիկացի դիվանագետը, որը սակայն չի ցանկացել հրապարակել իր անունը:
«Դա հրադադարի մասին համալիր ու կայուն համաձայնագրի առաջին քայլն է»,-հայտարարել է նա՝ հավելելով, որ «ակնկալվող պայմանավորվածություններն առավել համապարփակ կլինեն», քան այն համաձայնությունները, որոնց կողմերը փորձել են հասնել նախկինում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Սիրիայի հարավ-արևմուտքում կրակի դադարեցման մասին ԱՄՆ և ՌԴ նախագահներ Դոնալդ Թրամփն ու Վլադիմիր Պուտինը պայմանավորվել են առաջին անձնական հանդիպման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել Համբուրգում G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակում: Համաձայնագրին միացել են նաև Իսրայելն ու Հորդաննաը՝ որպես Սիրիայի հետ ընդհանուր սահման ունեցող պետություններ:

8 Июль 2017 - 07:35 AMT
В Госдепартаменте США расценивают соглашение Москвы и Вашингтона о прекращении огня в юго-западной части Сирии с 9 июля как первый шаг к деэскалации сирийского конфликта. Об этом в ночь на 8 июля рассказал журналистам американский дипломат, принимавший участие в переговорах и пожелавший остаться неназванным.
«Это первый шаг к предполагаемому более комплексному и прочному соглашению о прекращении огня и деэскалации в Сирии», – заявил он, добавив, что ожидаемые договоренности будут «определенно более комплексными», чем те, которых стороны пытались достичь в прошлом, пишет Deutsche Welle.
О прекращении огня в юго-западной части Сирии президенты США и России Дональд Трамп и Владимир Путин договорились 7 июля во время своей первой личной встречи, прошедшей в кулуарах саммита G20 в Гамбурге. К их соглашению присоединились также Израиль и Иордания – государства, имеющие общую границу с Сирией.