Թուրքիայի հարավում 2 ոստիկան է սպանվել, մեկը վիրավորվել է Հաթայ գավառում պարեկախմբի գնդակոծման արդյունքում: Միջադեպը տեղի է ունոցել սիրիայի սահմանից ոչ հեռու: Այդ մասին ասվում է գավառի վարչակազմի հաղորդագրության մեջ:
« Հուլիսի 9-ին, տեղի ժամանակով 21: 55-ին Անայազի շրջանում Անթաքյա-Իսկենդերուն մայրուղում տրանսպորտային միջոցների զննության ժամանակ հարձակում է կատարվել ոստիկանության պարեկախմբի վրա: Արդյունքում 3 ոստիկան է վիրավորվել, որոնցից 2-ն ավելի ուշ մահացել են հիվանդանոցում: Արտակարագ պատահարի վայրում իրականացվում է հարձակվողների չեզոքացման գործողություն »,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ինչպես հայտնել է թուրքական Sabah-ը ոստիկանությունում աղբյուրների վրա հղումով, հարձակմանը մեղսակից են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության` ՔԱԿ գրոհայինները:
Հունիսի 20-ին Քրդստանի աշխատավորական կուսկացության (ՔԱԿ) զինյալները Թուրքիայի արևելքում գնդակոծել են զինվորականների պարեկախումբը: 1 թուրք զինծառայող սպանվել է, 6-ը՝ վիրավորվել:
Թուրքիայի Մարդու իրավունքների հիմնադրամը զեկույց է կազմել արևելյան և հարավարևելյան քրդաբնակ շրջաններում պետության կողմից հայտարարված պարետային ժամերի վերաբերյալ: Զեկույցից պարզ է դարձել, որ 2015-ի օգոստոսի 15-ից մինչև 2017-ի հունիսի 1-ը նշյալ շրջանների 10 քաղաքում ու 43 շրջաններում ընդհանուր առմամբ 218 անգամ պարետային ժամ (փողոց դուրս գալու արգելք) է հայտարարվել:

10 Июль 2017 - 08:21 AMT
Двое полицейских погибли, и один получил ранение при обстреле поста полиции в провинции Хатай на юге Турции недалеко от сирийской границы. Об этом говорится в сообщении администрации провинции.
«9 июля в 22:55 (по ереванскому времени) на шоссе Антакья-Искендерун в районе Анаязы во время досмотра транспортных средств было совершено нападение на пост полиции. В результате трое полицейских были ранены, двое позже скончались в больнице. В районе ЧП проводится операция по нейтрализации напавших», — говорится в заявлении местных властей, передает РИА Новости.
Как сообщает газета Sabah со ссылкой на источники в полиции, к нападению причастны члены запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана.
В трех юго-восточных провинциях Турции 3 июля боевики Рабочей партии Курдистана (РПК) провели четыре атаки на турецких силовиков и рабочих. В провинции Хаккяри в результате подрыва управляемого фугаса погиб солдат, в провинции Ван — ранены два бойца деревенской самообороны, один из которых позже скончался в больнице. В провинции Ширнак боевики РПК атаковали рабочих, ремонтирующих дорогу на подъезде к военной базе. Два человека погибли, еще пять ранены.