ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է ոչնչացնել «Իսլամական պետություն» խմբավորումը: Թրամփը շնորհավորել է Իրաքի իշխանություններին Մոսուլում տարած հաղթանակի կապակցությամբ:
Հուլիսի 10-ին Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին պաշտոնապես հայտարարեց ԻՊ-ից Մոսուլի ազատագրման մասին»:
«Վերջին 6 ամսում մենք ավելի մեծ առաջընթացի ենք հասել ԻՊ դեմ պայքարում, քան բոլոր նախորդ տարիներին, երբ այդ խմբավորումն առանցքային սպառնալիք էր…Մենք կշարունակենք ԻՊ ոչնչացումը»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, «հաղթանակը Մոսուլում վկայում է, որ ԻՊ օրերն Իրաքում և Սիրիայում հաշված են»:
Ավելի վաղ Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հայտարարել էր, որ Մոսուլի գլխավոր Ան Նուրի մզկիթի ազատագրումը, որտեղից ԻՊ առաջնորդը 2014-ին «խալիֆաթ» է հռչակել, «ԻՊ-ի կեղծ պետության վերջը» կդառնա:

Президент США Дональд Трамп пообещал уничтожить террористическую группировку «Исламское государство» (ИГ).
10 июля премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади официально объявил об освобождении Мосула от ИГ. Трамп поздравил власти страны с этой победой.
«За последние шесть месяцев мы добились большего прогресса в борьбе с ИГ, чем за все годы, когда эта группировка стала ключевой угрозой… Мы продолжим добиваться уничтожения ИГ», — подчеркнул американский президент, передает РИА Новости.
По его словам, «победа в Мосуле свидетельствует о том, что дни ИГ в Ираке и Сирии сочтены».
Операция по освобождению Мосула, который боевики ИГ удерживали более трех лет, началась в октябре 2016 года. В наступлении участвовали армейский спецназ, федеральная полиция, силы быстрого реагирования и вооруженные силы Ирака. Ранее иракский премьер заявил, что освобождение главной мечети Мосула ан-Нури, откуда главарь ИГ Абу Бакр аль-Багдади в 2014 году провозгласил «халифат», является «концом игиловского лжегосударства».