Թուրքիան համաձայնության է եկել «Գազպրոմի» հետ իր տարածքում «Թուրքական հոսքի» ֆինանսավորման հարցում: Այդ մասին հայտնել է թուրքական պետական խողովակատար Вotas ընկերության գլխավոր տնօրեն Բուրհան Օզջանը Ստամբուլում 22-րդ Համաշխարհային նավթային կոնգրեսի շրջանակում:
«Մենք արդեն պայմանավորվել ենք նրանց հետ այդ հարցի շուրջ, սակայն ես չեմ կարող թվեր հրապարակել, թե ինչ տոկոսային հարաբերակցությամբ ենք անելու»,-ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, «Թուրքական հոսքի» երկրորդ ճյուղի թույլտվություն ստանալու գործընթացը շարունակվում է դրական առումով, ոչ մի խոչընդոտ չկա»:
Նա նաև պատասխանել է այն հարցին, թե Թուրքիայի որ շրջանում է նախատեսվում գազամուղը ցամաքով անցկացնել: «Պայմանավորվածություն կա, որ դա կլինի Ֆրաքիյաում՝ Թուրքիայի եվրոպական մասում, Կիյիկյե բնակավայրի մոտ և չնայած տարբեր ասեկոսեներին, փոփոխություններ այս հարցում չկան: Սակայն խողովակը ցամաքով կանցնի հենց այդ բնակավայրում, թե մոտակայքում, չեմ կարող ասել: Այնտեղ շարունակվում են ինժեներային աշխատանքները, այստեղ խնդիրներ չկան»,-ասել է Օզջանը:
2016-ին ՌԴ-ն և Թուրքիան համաձայնագիր են ստորագրել «Թուրքական հոսքի» վերաբերյալ, որի կառուցման օպերատորն է South Stream Transport ընկերությունը: Գազամուղով գազը կհասնի Բալկաններ անմիջապես Սև ծովով: «Թուրքական հոսք» գազատարը կոչված է ռուսական գազը հասցնել Եվրոպա, սակայն նախագիծը սառեցվել էր նույնիսկ ռուս-թուրքական հարաբերությունների կտրուկ վատթարացումից առաջ: Նախագիծը հարցականի տակ հայտնվեց նոյեմբերի 24-ին թուրքական օդուժի կողմից ռուսական Սու-24-ի խոցումից և դրան հաջորդած ՌԴ պատժամիջոցների լույսի ներքո:

11 Июль 2017 - 07:05 AMT
Турция достигла договоренности с «Газпромом» по финансированию «Турецкого потока» на ее территории. Об этом сообщил генеральный директор турецкой государственной трубопроводной компании Вotas Бурхан Озджан в Стамбуле на полях 22 Всемирного нефтяного конгресса 10 июля.
«Мы уже договорились с ними по этому вопросу. Однако я не могу раскрыть цифры — в каком процентом отношении мы будем это делать», — сказал он, передает РИА Новости.
По его словам, «процесс получения разрешений на вторую ветку «Турецкого потока» продолжается в положительном ключе, никаких подводных камней в нем нет».
Он ответил также на вопрос, в каком районе Турции предполагается вывести газопровод на сушу.
«Была достигнута договоренность, что выход будет осуществлен во Фракии (европейской части Турции) в районе Кыйыкёй, и, несмотря на различные слухи, никаких изменений в этой географии нет. Однако будет ли выход именно в этом населенном пункте или где-то поблизости, сейчас сказать нельзя. Там продолжаются инженерные работы как со стороны моря, так и на суше, никаких проблем здесь нет», — отметил Озджан.
Россия и Турция 10 октября 2016 года подписали межправительственное соглашение по проекту «Турецкий поток», оператором строительства которого является South Stream Transport. Документ предполагает строительство двух ниток магистрального газопровода по дну Черного моря мощностью 15.75 миллиарда кубометров газа каждая. Одна нитка предусмотрена для поставок газа непосредственно на турецкий рынок, другая — для поставок газа транзитом через Турцию в европейские страны.