Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորումը ստանձնել է Փարիզում և Բրյուսելում ահաբեկչական ձախողված փորձերի պատասխանատվությունը: Այդ մասին հայտնել է dpa գործակալությունն ամերիկյան պարբերականի վրա հղումով, որի մասնագիտացումն է ջիհադական քարոզչության վերլուծությունը:
Ըստ փորձագետների, խմբավորումը հրապարակել է համապատասխան հաղորդագրությունն իր քարոզչական Rumiyah ամսագրում՝ սպառնալով նոր հարձակումներով, գրում է Deutsche Welle-ն:
Հունիսի 19-ին Գազով լցոնված տարաներ տեղափոխող ուղևորատար ավտոմեքենան մխրճվեց ոստիկանական մեքենայի մեջ և այրվեց: Զոհեր չեղան: 31-ամյա վարորդը զինված էր, բախման արդյունքում ծանր վիրավորում ստանալու հետևանքով նա հետագայում մահացավ:
Մեկ օր անց՝ հունիսի 20-ին, Բրյուսելի կենտրոնական կայարանում սպանվեց 36-ամյա տղամարդ մահապարտի գոտիով: Այնտեղ հերթապահող զինծառայողնրից մեկը կրակ էր բացել անհայտի ուղղությամբ, որի հետևանքով փոք պայթյուն եղավ: Պայթյունի հետևանքով ոչ ոք չի տուժել:

Террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ) взяла на себя ответственность за неудавшиеся попытки терактов в Париже и Брюсселе. Об этом сообщило агентство dpa со ссылкой на американское издание, специализирующееся на анализе джихадистской пропаганды.
По данным экспертов, группировка опубликовала соответствующий текст в своем пропагандистском журнале Rumiyah, пригрозив новыми атаками, пишет Deutsche Welle.
19 июня на Елисейских полях легковой автомобиль, начиненный емкостями с газом, врезался в полицейскую машину и загорелся. Обошлось без жертв. Управлявший им 31-летний водитель был вооружен и после столкновения получил тяжелые ранения, в результате которых умер.
Днем позже, 20 июня, на центральном вокзале Брюсселя был застрелен 36-летний мужчина с поясом смертника. Один из дежуривших там военнослужащих убил неизвестного, на котором был пояс с взрывчаткой, после того как произошел небольшой взрыв. В результате взрыва никто не пострадал.