Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հուլիսի 13-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը հայտարարել է Սիրիայի հարցում նոր մոտեցման մասին, որտեղ Ֆրանսիայի և նրա գործընկերների գլխավոր նպատակը լինելու է հաղթանակն ահաբեկիչների նկատմամբ:
Նա հայտարարել է, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի պաշտոնանկությունն այլևս պարտադիր պայման չէ սիրիական հակամարտության կայուն հանգուցալուծման համար: Ըստ Ֆրանսիայի նախագահի, ապահովելու համար քաղաքական կայուն ապագա այդ երկրի համար դիվանագիտական ջանքեր են պետք և Ասադի ու ընդդիմության ներկայացուցիչների մասնակցությունը երկխոսությանը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Դրա հետ մեկտեղ, նա նշել է, որ ԱՄՆ հետ կիսում է Սիրիայի հարցում «կարմիր գծի» առկայությունը քիմիական զենքի կիրառման առումով: Բացի այդ, Փարիզը պնդում է, որ երկրում հումանիտար միջանցքներ ստեղծվեն:
Թրամփն իր հերթին նշել է, որ Մակրոնի հետ կան որոշակի հակասություններ, որոնք, սակայն, չեն կարող խարխլել երկու երկրների բարեկամությունը: Մասնավորապես նրանց այդպես էլ չի հաջողվել պայմանավորվել կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարի հարցում:
Սպիտակ տունը նոր ռազմավարություն է որդեգրել Սիրիայի հարցում, որը չի նախատեսում նախագահ Բաշար Ասադիպաշտոնանկությունը և ենթադրում է առավել սերտ համագործակցություն Ռուսաստանի հետ, այդ թվում ռազմական ոլորտում:
2017-ի մայիսին ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ողջունել է Աստանայում կայացված որոշումը Սիրիայում խաղաղ կարգավորման և անվտանգության գոտիների ստեղծման վերաբերյալ: Ըստ փաստաթղթի, «ապասրացման գոտիներ» է առաջարկվում ստեղծել Իդլիբ գավառում՝ Հոմսից դեպի արևելք և Սիրիայի հարավում: Այդ գոտիների ներսում կարգելվի ցանկացած տիպի զենքի կիրառումը, պայմաններ կստեղծվեն հումանիտար կազմակերպությունների գործունեության համար, միջոցներ կձեռնարկվեն սոցիալական ենթակառուցվածքների հիմնական օբյեկտների վերականգնման համար:

Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил 13 июля в ходе встречи с американским президентом Дональдом Трампом о новом подходе к Сирии, где главная задача Франции и ее международных партнеров заключается в победе над терроризмом.
При этом он заявил, что уход президента Сирии Башара Асада со своего поста больше не является условием для политически устойчивого решения сирийского конфликта. Для того чтобы обеспечить политически стабильное будущее для этой страны необходимы дипломатические усилия и участие в диалоге как представителей Асада, так и оппозиции, указал Макрон, пишет Deutsche Welle.
Наряду с этим, он подчеркнул, что разделяет понимание «красной линии» с США в отношении использования химического оружия в ходе сирийского конфликта. Кроме того, Париж настаивает на создании гуманитарных коридоров в стране.
Трамп, в свою очередь, отметил некоторые разногласия с Макроном, которые, по его словам, не разрушат «дружбу» двух стран. В частности, лидерам так и не удалось договориться по вопросам борьбы с изменением климата. Впрочем, Трамп допустил вероятность изменения своей позиции.
Ранее стало известно, что Белый дом принял в отношении Сирии новую стратегию, которая не предусматривает отстранение от власти президента Башара Асада.США не будут возражать против предложенных Россией и ее партнерами «зон деэскалации» в Сирии и патрулирования ряда районов страны российскими военными.