Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսը զգուշացրել է Թուրքիային ռուսական արտադրության C-400 «Տրիումֆ» զենիթահրթիռային համակարգերի գնման մասին՝ կասկածի տակ դնելով դրանց համատեղելիությունը ՆԱՏՕ-ի տեխնիկայի հետ: Իր մտավախությունները նա հայտնել է հուլիսի 14-ի ճեպազրույցում:
«Խնդիրն այն է, թե որքանով են ՆԱՏՕ-ի համակարգերը համատեղելի ռուսականների հետ: Դրանք երբեք համատեղելի չեն լինի»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ ԱՄՆ ՊՆ-ն պետք է սպասի և տեսնի, թե ինչպես է Թուրքիան օգտագործելու ռուսական համակարգերը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ն հավանություն տալիս է այդ համակարգերի գնմանը Թուրքիայի կողմից՝ Մեթիսն ասել է, որ դա Անկարայի «ինքնիշխան որոշումն է»:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնի դարձավ, Անկարան պատրաստ է 2,5 մլրդ դոլար վճարել ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի համար, որոնք նախատեսվում է տեղակայել այդ թվում նաև Հայաստանի հետ սահմանին:

Глава Пентагона Джеймс Мэттис предупредил о рисках при закупке Турцией российских зенитно-ракетных систем С-400 «Триумф», поставив под сомнение их совместимость с техникой НАТО. Своими опасениями он поделился на брифинге 14 июля.
«Проблема в том, насколько системы НАТО совместимы с российскими? Они никогда не будут совместимы», — заявил он, отметив при этом, что оборонному ведомству США необходимо подождать и посмотреть, каким образом Турция будет использовать российские ЗРК, передает РИА Новости.
На вопрос о том, одобряют ли США покупку этих систем Турцией, Мэттис подчеркнул, что это «суверенное решение» Анкары.
Переговоры Турции с Россией по закупкам С-400 начались несколько месяцев назад. Как сообщалось ранее, Анкара собирается потратить на российские ЗРК 2,5 миллиарда долларов.