Աֆղանստանում սպանվել է այդ երկրում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ Աբու Սաեդը: Այդ մասին հուլիսի 14-ին հայտնել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի ներկայացուցիչ Դանա Ուայթը:
Ըստ նրա, դա տեղի է ունեցել հուլիսի 11-ին Աֆղանստանի Կունար գավառում խմբավորման կենտրոնակայանին հասցված հարվածի արդյունքում: Դա «Զգալիորեն կխախտի իրենց ներկայությունն այդ երկրում ընդլայնելու աբահեկիչների մտադրությունները», հայտարարել են Պենտագոնում, գրում է Deutsche Welle-ն:
ԱՄՆ-ն ԻՊ արդեն երրորդ առաջնորդին է վերացնում Աֆղանստանում: 2016-ի հուլիսին սպանվեց Հաֆիզ Սայեդ Հանը ԱՄՆ դրոնով հրթիռային հարվածի հետևանքով, 2017-ի ապրիլին սպանվեց Աբդուլ Հասիբը՝ աֆղան և ամերիկացի զինծառայողների համատեղ գործողության արդյունքում: Ահաբեկչական խմբավորումը հայտնվել է Աֆղանստանում 2015-ին, մի ժամանակ այնտեղ ԻՊ մինչև 3000 գրոհային կար:

В Афганистане убит Абу Сайед – главарь террористической группировки «Исламское государство» в этой стране. Об этом 14 июля сообщила представитель министерства обороны США Дана Уайт.
По ее словам, это произошло 11 июля в результате удара по штабу группировки в провинции Кунар в Афганистане. Это «значительно нарушит планы террористов по расширению своего присутствия» в этой стране, заявили в Пентагоне, пишет Deutsche Welle.
США ликвидировали уже третьего лидера ИГ в Афганистане. В июле 2016 года был уничтожен Хафиз Сайед Хан в результате ракетного удара, нанесенного американским дроном, а в апреле 2017 года – Абдул Хасиб в ходе совместной операции афганских и американских военных. Террористическая группировка появилась в Афганистане в 2015 году и в какое-то время насчитывала там до 3 тысяч боевиков.