Գվատեմալայի նախագահ Ջիմի Մորալեսը երկրում արտակարգ դրություն է հայտարարել ճանապարհների վատ վիճակի պատճառով:
«Նախարարների խորհուրդն արտակարգ դրություն է հայտարարել Գվատեմալայի ճանապարհներին»,-ասվում է երկրի կառավարության հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել է Twitter-ի միկրոբլոգում, գրում է RT-ն:
Ինչպես հայտնում է Prensa Libre-ն, նախագահն արդեն ստորագրել է համապատասխան հրամանագիրը:
Ըստ Մորալեսի, ճանապարհների վատ վիճակի հիմնական պատճառը կաշառակերությունն է: Այդ կապակցությամբ իշխանությունները մտադիր են ուսումնասիրել օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով նախատեսվում է լուծարել այն շինարարական ընկերությունները, որոնք մասնակցում են կոռուպցիոն սխեմաներին:

18 Июль 2017 - 06:23 AMT
Президент Гватемалы Джимми Моралес объявил в стране чрезвычайное положение в связи с плохим состоянием дорог.
«Совет министров объявил чрезвычайное общественное положение на дорогах, расположенных на территории Гватемалы», — говорится в сообщении правительства страны в микроблоге Twitter, передает RT.
Как сообщает Prensa Libre, глава страны уже подписал соответствующий указ.
По словам Моралеса, основной причиной плохого состояния дорог является коррупция. В связи с этим власти собираются изучить законодательную инициативу, позволяющую ликвидировать строительные компании, участвующие в коррупционных схемах.