Իրաքյան Քրդստանի անկախության մասին հանրաքվեն աղետալի հետևանքներ կունենա երկրի ու տարածաշրջանի համար: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրաքյան Քրդստանի իշխանությունները մտադիր են անկախության մասին հանրաքվե անցկացնել սեպտեմբերի 25-ին:
«Մենք կարծում ենք, որ հանրաքվեն սխալ ընտրություն է»,-հայտարարել է նա՝ ելույթ ունենալով Նյու Յորքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Դա կառնչվի ոչ միայն քուրդ բնակչությանը: Ես կարծում եմ, որ դա չափազանց աղետալի կլինի Իրաքի անվտանգության համար, ինչպես նաև աղետալի ազդեցություն կունենա տարածաշրջանային անվտանգության վրա»,-ասել է նախարարը:
Իրաքյան Քրդստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանին մարտին ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ հանդիպմանը հայտնել էր, որ հանրաքվեն ԻՔ անկախության մասին կանցկացվի մոտ ապագայում:

18 Июль 2017 - 07:19 AMT
Референдум о независимости Иракского Курдистана будет иметь катастрофические последствия для страны и региона, считает глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
«Мы считаем, что референдум — это неверный выбор», — заявил он, выступая в Нью-Йорке, передает РИА Новости.
№Это коснется не только курдского населения. Я считаю, что это скажется катастрофическим образом на безопасности Ирака и будет иметь катастрофическое влияние на региональную безопасность», — заявил министр.
Иракский Курдистан — автономия на севере Ирака, статус которой закреплен в конституции страны 2005 года. Курдские власти неоднократно поднимали вопрос о независимости и в июне объявили, что проведут референдум об отделении от Ирака 25 сентября.