Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հայտարարել է Մոսուլի ճակատամարտի ավարտի մասին և կոչ է արել թուրքական զորքերին հեռանալ երկրից: Այդ մասին հայտնել է քրդական Rudaw հեռուստաալիքը:
Իրաքի վարչապետն ավելի վաղ պաշտոնապես հայտարարել էր Մոսուլում «Իսլամական պետության» հանդեպ տարած հաղթանակի մասին: Գրոհայիններն ավելի քան 3 տարի վերահսկում էին Մոսուլը: Ամերիկացի գեներալ Սթիվեն Թաունսեդն իր հերթին հայտարարել է, որ գրոհայիններից Մոսուլի ամբողջական ազատագրման համար ևս մի քանի շաբաթ կպահանջվի:
«Իրաքի վարչապետը կոչ է արել թուրքական զորքերին նահանջել և հեռանալ Իրաքից՝ հայտարարելով, որ Մոսուլի ճակատամարտն ավարտված է»,-ասվում է Twitter-ում հրապարակված հեռուստաալիքի հաղորդագրության մեջ:
Բաղդադի և Անկարայի հարաբերությունները վատթարացան 2015-ի վերջում, երբ Թուրքիան առանց Իրաքի իշխանությունների թույլտվության զորքեր մտցրեց Մոսուլից ոչ հեռու գտնվող Բաշիկա շրջանը՝ ԻՊ դեմ պայքարում իրաքցի աշխարհազորայիններին օգնելու պատրվակով: Բաղդադը բազմիցս է կոչ արել Թուրքիային դուրս բերել զորքերը՝ ներխուժումը համարելով ինքնիշխանության խախտում:

19 Июль 2017 - 06:39 AMT
Премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади заявил о завершении битвы за Мосул и призвал турецкие войска отступить и покинуть страну, передает РИА Новости со ссылкой на иракский курдский телеканал Rudaw.
Премьер Ирака ранее официально объявил о победе над террористической группировкой «Исламское государство» (ИГ) в Мосуле, который боевики удерживали под своим контролем более трех лет. Американский генерал Стивен Таунсенд, командующий операцией против ИГ, позже заявил, что зачистка Мосула от боевиков займет еще несколько недель.
«Премьер-министр Ирака призвал турецкие войска отступить и покинуть Ирак, заявил, что битва за Мосул завершена», — говорится в сообщении телеканала в микроблоге Twitter.
Отношения Багдада и Анкары ухудшились в конце 2015 года после того, как Турция без разрешения иракских властей ввела войска в район Башика недалеко от Мосула под предлогом помощи иракским ополченцам в борьбе с ИГ. Багдад многократно призывал Турцию вывести военных, называя вторжение нарушением суверенитета.