Եվրամիությունը €1,5 մլն կհատկացնի Սիրիայում ռազմական հանցագործությունների հետաքննության նպատակով ՄԱԿ ԳՎ որոշմամբ ստեղծված անկախ հանձնաժողովի աշխատանքներին: Այդ մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ
«Որպես Եվրամիություն մենք հաստատում ենք մեր հավատարմությունը և աջակցությունը Սիրիայի ժողովրդին, ինչպես նաև ՄԱԿ հովանու ներքո քաղաքական գործընթացին, որն ուղղված է ճգնաժամի քաղաքական կարգավորմանը»,-հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Հանձնաժողովը գլխավորելու է ֆրանսցիացի դատավոր Քաթրին Մարչի Ուելը:
Սիրիայում 2011-ի մարտից ի վեր ծանր հանցագործությունների համար պատասխանատվություն կրողների հանդեպ հետաքննություններին աջակցելու համար ստեղծված միջազգային անաչառ ու անկախ մեխանիզմը ստեղծվել է 2016-ի դեկտեմբերին ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի որոշմամբ:
Մի շարք երկրներ, այդ թվում ՌԴ-ն, ի սկզբանե դեմ էին հանձնաժողովի ստեղծմանը՝ ապօրինի համարելով այդ քննչական մեխանիզմը:
ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գենադի Գատիլովն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ դա դուրս է ՄԱԿ ԳՎ լիազորություններից և հակասում է այդ կազմակերպության խարտիային:

Евросоюз (ЕС) выделит €1.5 млн на работу независимой комиссии по расследованию военных преступлений в Сирии, созданной по решению Генассамблеи ООН. Об этом говорится в опубликованном 19 июля заявлении Еврокомиссии.
«Как Европейский союз мы подтверждаем сегодня нашу приверженность и поддержку сирийскому народу, а также политическому процессу под эгидой ООН, направленному на политическое урегулирование кризиса», – заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини.
Так называемый международный беспристрастный и независимый механизм для содействия проведению расследований в отношении тех, кто несет ответственность за наиболее серьезные преступления, совершенные в Сирии с марта 2011 года, был учрежден по решению Генеральной Ассамблеи в декабре 2016 года. В соответствии с принятой Генассамблеей резолюцией, комиссии поручено собирать и анализировать доказательства правонарушений, а также готовить материалы с целью «облегчить и ускорить» проведение «непредвзятых и независимых уголовных разбирательств» в национальных, региональных или международных судах.
Против создания комиссии, которую возглавит французский судья Катрин Марчи-Уэль, изначально выступал ряд стран, в том числе Россия.