ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսը կարծում է, որ «Իսլամական պետության» առաջնորդ Աբու Բաքր ալ Բաղդադին դեռ կենդանի է:
«Կարծում եմ՝ նա ողջ է, ես հակառակին կհավատամ, երբ մենք իմանանք, որ սպանել ենք նրան: Ւսկ մինչ այդ ելնում ենք նրանից, որ նա ողջ է և շարորնակում ենք նրան հետապնդել», ասել է Մեթիսը, գրում է BBC-ին:
Ավելի վաղ քրդերի հակաահաբեկչական ուժերի բարձրաստիճան ներկայացուցիչ Լահուր Թալաբանինհայտարարել է, որ «Իսլամական պետության» ղեկավար Աբու Բաքր ալ Բաղդադին, հավանաբար, ողջ է և գտնվում է Ռաքքա քաղաքից դեպի հարավ ընկած տարածքում:
Հուլիսի 11-ին իրաքյան «Սումարիա նյուզ» լրատվականը հայտնել էր, որ աղբյուրն ահաբեկչական «Իսլամական պետությունում» հաստատել է կազմակերպության ղեկավար Աբու Բաքր ալ Բաղդադիի մահը: Ահաբեկչական կազմակերպության կարճ հայտարարության մեջ ասվում էր, որ Ալ Բաղդադին զոհվել է և առաջիկայում կհայտարարվի նոր առաջնորդի անունը:

Министр обороны США Джеймс Мэттис считает, что лидер группировки «Исламское государство» Абу Бакр аль-Багдади еще жив.
«Я думаю, он жив, и я поверю в обратное, когда мы будем знать, что мы убили его. Пока же мы исходим из того, что он жив, и продолжаем охоту за ним», – заявил Мэттис, пишет BBC.
16 июня российское минобороны сообщило, что аль-Багдади, возможно, был убит в Сирии. Как следовало из заявления российского военного ведомства, аль-Багдади предположительно был убит в результате авиаудара неподалеку от города Ракка. Удар был нанесен по зданию, в котором проходила встреча лидеров группировки.
11 июля базирующийся в Лондоне Сирийский центр мониторинга за соблюдением прав человека заявил, что подтверждает смерть аль-Багдади.