Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կասկածի տակ է դնում Գերմանիայի և Թուրքիայի բազմամյա գործակցությունը՝ նրա գործողություններին պետք է համարժեք պատասխանել: Այսպիսի կարծիք է հայտնել ԳԴՀ ֆինանսների նախարար Վոլֆգանգ Շոյբլեն Bild-ին տված հարցազրույցում:
«Պետք է գտնել Էրդողանի գործողություններին պատասխանելու ճիշտ ձևը: Նա կասկածի տակ է դնում Գերմանիայի և Թուրքիայի բազմամյա գործակցությունը»,-կարծում է Շոյբլեն: Ըստ նրա, դա «դրամատիկ զարգացում է, քանի որ գերմանացիներին ու թուրքերին շատ բան է կապում»:
«Սակայն, մենք չենք կարող թույլ տալ շանտաժի ենթարկել մեզ»,-հավելել է Շոյբլեն, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Հուլիսի 20-ին Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելը հայտարարել է, որ Բեռլինը կվերանայի Անկարայի հանդեպ իր քաղաքականությունը, այդ թվում տնտեսական ոլորտում: Վերջին սրացումը տեղի է ունեցել Թուրքիայում 6 իրավապաշտպանների ձերբակալության պատճառով, որոնց թվում է նաև գերմանացի Պետեր Շտոյդտները: Նրանց մեղադրում են ահաբեկչական խմբավորումներին աջակցելու մեջ:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган ставит на кон многолетнее сотрудничество между Германией и Турцией, на его действия нужно найти верный ответ. Такое мнение выразил министр финансов ФРГ Вольфганг Шойбле.
«Сейчас нужно найти правильный ответ на действия Эрдогана. Он ставит на кон многолетнее партнерство между Турцией и Германией», – считает Шойбле.
По его словам, это «драматическое развитие ситуации», ведь немцев и турок «многое связывает».
«Однако мы не можем позволить себя шантажировать», – подчеркнул Шойбле, пишет ТАСС.
Ранее глава МИД ФРГ Зигмар Габриэль заявил, что Берлин пересмотрит политику по отношению к Анкаре, в том числе в экономической сфере. Последний виток обострения двусторонних отношений произошел из-за задержания в Турции шести правозащитников, среди которых оказался немец Петер Штойдтнер. Их обвиняют в содействии деятельности террористических группировок.