Հայտնի աստղաֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը կարծում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը Կլիմայի վերաբերյալ փարիզյան համաձայնագրից դուրս գալու մասին կարող է բնապահպանական աղետի հանգեցնել մոլորակում:
Ըստ գիտնականի, մարդու գործունեության պատճառով ապագայում ջերմաստիճանը մոլորակում մի քանի հարյուր աստիճանի կհասնի, օվկիանսներում ջուրը կեռա, իսկ երկնքից թթվային անձրևներ կգան: Նա հավելել է, որ այդպիսի կլիմայական իրավիճակ է Վեներայում, գրում է Life.ru-ն:
«Կլիմայի փոփոխությունը մեծագույն աղետներից է, որ սպառնում են մարդկությանը, դա այն է, ինչը մենք կարող ենք կանխել, եթե գործենք հիմա»,-ասել է Հոքինգը:
Ըստ նրա, մարդկության փրկության հնարավոր տարբերակներից կարող է լինել այլ մոլորակների և Երկրի արբանյակ Լուսնի բնակեցումը:
Ավելի վաղ Հոքինգը հայտարարել էր, որ Թրամփի Փարիզյան համաձայնագրից դուրս գալու մասին որոշումը կարող է կլիմայի անդառնալի փոփոխությունների հանգեցնել: Ըստ նրա, այդ որոշման հետևանքով երկիր մոլորակը կարող է «ջերմոցային մոլորակի» վերածվել՝ նմանվելով Վեներային:
Ավելի վաղ հանրահայտ ֆիզիկոսը հայտարարել էր, որ աշխարհի վերջը կլինի առաջիկա 1000 տարում տեխնածին աղետի պատճառով:Սթիվեն Հոքինգը ենթադրել էր նաև, որ այլմոլորակային քաղաքակրթությունների որոնումները կարող են այնքան լավ չավարտվել, ինչպես պատկերացնում են որոշ գիտնականներ: Ըստ Հոքինգի, հանդիպումն այլմոլորակայինների հետ կարող է տեղի ունենալ «հալածող- հալածյալ» սխեմայով:

Известный астрофизик Стивен Хокинг считает, что решение президента Соединенных Штатов Дональда Трампа о выходе страны из Парижского соглашения по климату может привести к экологической катастрофе на нашей планете.
По мнению ученого, из-за деятельности человека в будущем температура на нашей планете достигнет нескольких сотен градусов, океаны начнут кипеть, а с неба будут литься кислотные дожди. Подобная климатическая ситуация наблюдается на Венере, пишет Life.ru.
«Изменение климата – одна из величайших угроз, с которыми мы сталкиваемся, и это то, что мы можем предотвратить, если будем действовать сейчас», – заключил Хокинг.
По мнению Хокинга, одним из возможных вариантов спасения человечества может стать колонизация других планет и спутника Земли Луны.
Ранее Хокинг заявил, что решение президента США Дональда Трампа выйти из Парижского соглашения может привести к необратимым изменениям климата. Последствия этого решения, по его мнению, могут быть настолько серьезны, что Земля превратится в «парниковую планету», подобную Венере.
Работающая под эгидой ООН Межправительственная группа экспертов по изменению климата (МГЭИК) также указывает на потенциальный риск достижения критического состояния климата по мере роста температуры. Хотя далеко не все в этой области нам еще достоверно известно.