Իսրայելի ԱԳՆ-ն խիստ է արձագանքել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը Երուսաղեմի և Ալ Աքսա մզկիթի մասին՝ անվանելով այն անհեթեթ ու սխալ:
Էրդողանը խորհրդարանի առջև իր ելույթում կոչ էր արել բոլոր մահմեդականներին այցելել Երուսաղեմի Տաճարի լեռն ու պաշտպանել Ալ Աքսա մզկիթը՝ հավելելով, որ Տաճարի լեռան վրա մահմեդականների ունեցած խնդիրներն արաբական աշխարհի չմիջամտելու հետևանք են:
«Էրդողանը լավ կլինի իր երկրի խնդիրներով զբաղվի»,-ասվում է Իսրայելի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, հայտնում է newsru.co.il-ը:
Իսրայելի ԱԳՆ-ն նաև հիշեցրել է, որ Օսմանյան կայսրության ժամանակներն անցել են՝ Երուսաղեմը եղել է, կա և կլինի հրեա ժողովրդի մայրաքաղաքը: Հայտարարության մեջ նաև զգուշացում կա Էրդողանի համար. «Ապակե տան մեջ ապրողը չպետք է քարեր նետի»:
Հուլիսի 16-ին Իսրայելի իշխանությունները մետաղաորսիչ սարքեր էին տեղադրել Տաճարի լեռան ճանապարհին Երուսաղեմի Հին քաղաքում ոստիկանների վրա արաբների հարձակումից հետո:Բոյկոտելով մետաղաորսիչների տեղադրումը՝ հազարավոր մահմեդականներ հրաժարվում էին անցնել այդ հսկողությունն ու աղոթում էին հենց Երուսաղեմի փողոցներում, որոնք պարբերաբար վերաճում էին ոստիկանության հետ բախումների: 4 պաղեստինցի մահացավ: Տաճարի լեռան շուրջ իրավիճակի սրման պատճառով մոտ 900 պաղեստինցի է տուժել: Պաղեստինի ինքնավարության ղեկավար Մահմուդ Աբբասը հայտարարեց, որ Պաղեստինը սառեցնում է բոլոր կապերն Իսրայելի հետ:

Министерство иностранных дел Израиля прокомментировало заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, касающееся Иерусалима и мечети Аль-Аксы.
Израильский МИД назвал выступление Эрдогана перед парламентом Турции абсурдным и неправильным.
«Было бы лучше для него, если бы он занимался проблемами собственной страны», – говорится в заявлении МИД, сообщаетNewsru.co.
Израильский МИД также напомнил, что времена Османской империи миновали. Иерусалим был, есть и будет столицей еврейского народа.
В заявлении, распространенном пресс-службой внешнеполитического ведомства, также содержится предупреждение для турецкого лидера: «Тому, кто живет в стеклянном дворце, не следует бросать камни».
Ранее Реджеп Тайип Эрдоган в своем выступлении перед парламентом призвал всех мусульман посетить Храмовую гору и защищать Аль-Аксу так же, как Мекку и Медину. «Я хочу обратиться к своим гражданам и всем мусульманам. Пусть каждый, кто может, посетит Иерусалим и мечеть Аль-Аксы. Кто не сможет приехать, пусть поможет нашим братьям там», – заявил турецкий лидер, и добавил, что причиной проблем мусульман на Храмовой горе, стало невмешательство арабского мира.