Վրաստանի նախկին նախագահ, Օդեսայի նախկին նահանգապետ Միխեիլ Սաhակաշվիլին, որը հուլիսի 26-ին զրկվել է Ուկրաինայի քաղաքացիությունից, հայտարարել է, որ հասնելու է երկիր վերադառնալու օրինական իրավունքին:
«Ես Ուկրաինայում եմ ապրում ավելի քան 13 տարի, մասնակցել եմ երեք հեղափոխության: Ես միայն մեկ քաղաքացիություն ունեմ՝ ուկրաինական և նրանց չի հաջողվի ինձ զրկել դրանից: Հիմա ինձ ուզում եմ ստիպել ստանալ փախստականի կարգավիճակ: Դա չի լինելու: Ես հասնելու եմ Ուկրաինա վերադառնալու օրինական իրավունքին»,- գրել է Սահակաշվիլին իր ֆեյսբուքյան էջում:
Ուկրաինայի միգրացիոն ծառայությունը հուլիսի 26-ին հայտարարել էր, որ երկրի նախագահ Պորոշենկոն զրկել է Սահակաշվիլուն Ուկրաինայի քաղաքացիությունից: Ավելի վաղ Սահակաշվիլին ասել էր, որ Վրաստանի քաղաքացիությունը կորցնելուց հետո չունի որևէ այլ քաղաքացիություն, բացի Ուկրաինայից:
Նա նաև նշել է, որ մեծ ուկրաինացի է, քան շատ այժմյան պատգամավորներ, և շարունակելու է «չնայած ամեն ինչին պայքարը, այստեղ` Ուկրաինայում»:
Սահակաշվիլին լքել էր Վրաստանը 2013 թվականին՝ նոր նախագահի ընտրվելուց հետո: Վրաստանի դատախազությունը նրա նկատմամբ մի քանի քրեական գործ էր հարուցել: 2015 թվականին Ուկրաինայի նախագահ Պորոշենկոն նրան տրամադրել է Ուկրաինայի քաղաքացիություն, նշանակել Օսեդայի նահանգապետ: 2016 թ. նոյեմբերին Սահակաշվիլին հրաժարվել է նահանգապետի պաշտոնից։

27 Июль 2017 - 06:37 AMT
Бывший губернатор Одесской области Михаил Саакашвили пообещал добиться своего возвращения на Украину. Об этом он заявил в видеообращении, опубликованном в социальной сети Facebook.
«Я живу на Украине уже более 13 лет, я принимал участие в трех революциях: революции на граните и двух площадях! У меня только одно единое гражданство — украинское, и им не удастся меня его лишить!», — сказал Саакашвили.
Он заявил, что против него не возбуждали ни одного нового дела в Грузии после того, как он получил украинское гражданство.
«А те сфабрикованные дела, которые были инициированы, ни одна страна за Грузией эти обвинения не признала», — сказал политик.
По словам Саакашвили, его хотят заставить получить статус беженца, однако он не будет этого делать. Он также заявил, что президент Украины Петр Порошенко «наплевал на конституцию, гарантом которой он вроде бы должен быть».
«Порошенко ездил в Грузию не налаживать связи между странами, он поехал туда ради очередного договорняке, на этот раз — двух олигархических режимов: украинского Порошенко и крупнейшего частного акционера «Газпрома», пророссийского Иванишвили», — сказал Саакашвили.
26 июля в Государственной миграционной службе Украины подтвердили лишение экс-губернатора Одесской области Михаила Саакашвили украинского гражданства. Гражданства Грузии Саакашвили был лишен в 2015 году, когда стал гражданином Украины. В Грузии против экс-президента возбуждено несколько уголовных дел, в том числе по обвинениям в растрате.