Երուսաղեմի Տաճարի լեռան վրա հսկիչ սարքերի տեղադրման դեմ արաբների զանգվածային բողոքներից հետո Իսրայելի իշխանությունները հանում են անվտանգության ապահովման հետ կապված բոլոր նոր օբյեկտները:
Այդպես, ապամոնտաժվել են միայն վերջերս տեղադրված պաշտպանիչ ճաղերն ու ամրակները, որոնց վրա ամրացվում էին տեսախցիկները: Այդ մասին հայտնում է Deutsche Welle-ն AFP գործակալության վրա հղումով:
Ավելի վաղ հանվել էին Տաճարի լեռան մատույցներում տեղադրված մետաղաորսիչ սարքերը:
Միևնույն ժամանակ Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն սպառնացել էր «Ալ Ջազիրա» ալիքին՝ հայտարարելով, թե կփակի Երուսաղեմի գրասենյակը Տաճարի լեռան շուրջ առճակատման լուսաբանման պատճառով: Ըստ Նեթանյահուի, Կատարում գործող հեռուստաալիքը բռնություն է սադրում՝ հաղորդագրություններ տարածելով այդ թեմայի շուրջ: Իր ֆեյսբուքյան էջում Իսրայելի կառավարության ղեկավարը գրել էր, որ եթե գործող օրենքները թույլ չեն տալիս փակել հեռուստաալիքը, ապա պետք է հոգ տանեն օրենսդրության փոփոխության մասին:
Ավելի վաղ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը մտահոգություն էր հայտնել Երուսաղեմի Հին քաղաքում բռնության աճի կապակցությամբ:
Բոյկոտելով մետաղաորսիչների տեղադրումը՝ հազարավոր մահմեդականներ հրաժարվում էին անցնել այդ հսկողությունն ու աղոթում էին հենց Երուսաղեմի փողոցներում, որոնք պարբերաբար վերաճում էին ոստիկանության հետ բախումների: 4 պաղեստինցի մահացավ: Տաճարի լեռան շուրջ իրավիճակի սրման պատճառով մոտ 900 պաղեստինցի է տուժել: Պաղեստինի ինքնավարության ղեկավար Մահմուդ Աբբասը հայտարարեց, որ Պաղեստինը սառեցնում է բոլոր կապերն Իսրայելի հետ:

27 Июль 2017 - 06:57 AMT
После волны протестов арабов против мер контроля на Храмовой горе в Иерусалиме израильские власти убирают все новые объекты, связанные с обеспечением безопасности.
Так, были демонтированы лишь недавно установленные заградительные решетки и станины, на которых крепились камеры наблюдения, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство AFP.
Уже раньше на подходе к Храмовой горе были убраны рамки металлодетекторов.
Вместе с тем премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху пригрозил телеканалу «Аль-Джазира» закрыть его иерусалимский офис из-за освещения конфликта вокруг Храмовой горы. По словам Нетаньяху, катарский вещатель подстрекает к насилию, передавая свои сообщения на эту тему. На своей странице в Facebook глава израильского правительства написал, что если нынешние законы не позволяют закрыть канал, то он побеспокоится об изменении законодательства.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш выразил обеспокоенность опасностью эскалации насилия в Старом городе Иерусалима, где, по его словам, происходят самые кровавые столкновения израильтян и палестинцев за последние годы. «Я призываю всех политических, религиозных и общественных лидеров воздержаться от провокационных действий и риторики», – говорится в заявлении генсека ООН.