ԱՄՆ կառավարությունը խստացնում է օդանավակայաններում ձեռքի ուղեբեռի զննության կարգը: Ինչպես հայտնել է ԱՄՆ տրանսպորտային անվտանգության վարչությունը, հուլիսի 27-ից օդանավակայանների աշխատակիցները կստուգեն սմարթֆոնի չափը գերազանցող ցանկացած էլեկտրոնային սարք, այդ թվում էլեկտրոնային գրքերը, պլանշետներն ու նոութբուքերը:
Որպես պատճառ նշվում է ուղևորների համար անվտանգության սպառնալիքի աճը թռիչքի ժամանակ և օդանավակայանում: Գաջեթների վերահսկողությունն այնպես կկազմակերպվի, ինչպես այժմ իրականացվում է անհատական համակարգիչների ստուգումը: էլեկտրոնային սարքը հարկ կլինի հանել պատյանից և առանձին արկղի մեջ դնել, իսկ հետո փոխանցել օդանավակայանի աշխատակիցներին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նոր կանոնները արդեն փորձաևկվում են ԱՄՆ 10 օդանավակայանում, այդ թվում Լոս Անջելեսի, Բոստոնի և Ֆորտ Լոդերդեյլի օդանավակայաններում: Փորձնական շրջանի ավարտից հետո ձեռքի ուղեբեռի հսկման նոր կարգը կներմուծվի ԱՄՆ բոլորո օդանավակայաններ
2017-ի մարտին ԱՄՆ իշխանություններն անվտանգության նկատառումներով արգելեցին էլեկտրոնային սարքերի տեղափոխումը Հյուսիսային Աֆրիկայից, Մերձավոր Արևելքից և Թուրքիայից ժամանող չվերթներում: Նախորդ շաբաթ արգելքը վերացվեց ձեռքի ուղեբեռի զննության նոր պայմանները կյանքի կոչելու դեպքում:

27 Июль 2017 - 12:25 AMT
Правительство США ужесточает процедуру досмотра ручной клади в аэропортах. Как сообщило американское управление транспортной безопасности 27 июля сотрудники аэропортов будут проверять любые электронные устройства, превышающие размеры смартфона. Такими устройствами являются, в частности, электронные книги, планшеты и ноутбуки.
В качестве причины для ужесточения контроля называется увеличение угрозы для безопасности пассажиров в полете, а также во время пребывания в аэропорту. Контроль гаджетов будет организован так же, как сегодня производится проверка персональных компьютеров: электронное устройство необходимо будет достать из чехла и положить в отдельный ящик, а затем передать сотрудникам аэропорта, пишет Deutsche Welle.
Новые правила уже тестируются в 10 воздушных гаванях США, в том числе в международных аэропортах Лос-Анджелеса, Бостона и Форт-Лодердейла. По окончании испытаний новый порядок контроля ручной клади будет введен во всех аэропортах Соединенных Штатов.
В марте 2017 года власти США из соображений безопасности запретили провоз электронных устройств на рейсах из 10 аэропортов в Северной Африке, Ближнего Востока и Турции. На прошлой неделе министерство внутренней безопасности страны сообщило об отмене этого запрета при условии реализации новых правил досмотра ручной клади.