ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել ռազմական բյուջեի զգալի ավելացմանն ու Մեքսիկայի հետ պատի կառուցմանը: Հուլիսի 27-ին համապատասխան օրենքի ընդունման օգտին է քվեարկել 235 պատգամավոր, 192-ը դեմ է արտահայտվել:
Ըստ փաստաթղթի, Պենտագոնի բյուջեն 2018-ին կավելանա 68.1 մլրդ դոլարով 2017-ի համեմատ և կգերազանցի 658 միլիարդ դոլարը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Միջոցները կուղղվեն նաև հակահրթիռային պաշտպանության հզորացմանը: Նման միջոցներ են ձեռնարկվում Հյուսիսային Կորեայի հետ առճակատման ֆոնին, որն, իհչպես պնդում է Փհենյանը, միջուկային հրթիռներ է մշակում, որոնք կարող են հասնել ԱՄՆ տարածքին:
Սահմանապահ պատի կառուցման համար կհատկացվի 1.6 մլրդ դոլար, որի կառուցումը Մեքսիկայի հետ սահմանին Թրամփի նախընտրական խոստումներից էր:
Մինչդեռ նույնիսկ հանրապետականներն են կասկածում այդ նախագծի նպատակահարմարության հարցում, քանի որ դրա արժեքը կհասնի 21 մլրդ դոլարի:

Палата представителей Конгресса США одобрила значительное увеличение оборонного бюджета и начало строительства стены на границе с Мексикой. 27 июля за принятие соответствующего закона большинством голосов проголосовали 235 депутатов, 192 высказались против.
Согласно документу, бюджет Пентагона в 2018 бюджетном году увеличится на 68.1 миллиарда долларов по сравнению с 2017 годом и превысит 658 миллиардов, пишет Deutsche Welle.
Среди прочего средства будут направлены на усиление противоракетной обороны. Такие меры принимаются на фоне конфликта с Северной Кореей, которая, по утверждениям Пхеньяна, разрабатывает ядерные ракеты, способные достичь территории США.
На начало работ по возведению пограничной стены выделено 1.6 миллиарда долларов. Ее строительство на гарнице с Мексикой было одним из предвыборных обещаний Дональда Трампа.
Между тем даже среди республиканцев в Конгрессе имеются сомнения в целесообразности этого проекта, который должен стоить более 21 миллиарда долларов.