Թուրքական զորքերը մտել են սիրիական Քոբանի, այնտեղ տեղակայելով իրենց ուժերը: Այդ մասին հայտնել է քրդական ANHA գործակալությունը:
Թուրքական բանակը մտել է Բոբենե և Սիֆթեկե գյուղերը Քոբանիի արևմտյան մասում, տեղակայել է այնտեղ իր ուժերը օգոստոսի 30-ի ուշ երեկոյան: Բացի այդ, գործակալությունը տեղացիների վրա հղումով հայտնում է, որ թուրք զինծառայողներն ականապատում են տարածքը: Կենդանի ուժից բացի այնտեղ տեղակայվել է նաև ռազմատեխնկիա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերը զգուշացրել են, որ եթե թուրք զինվորականները չհեռանան Քոբանիի տարածքից, նրանք պատասխան կտան, հայտնում է գործակալությունը:
Ավելի վաղ քրդական Hawar News-ը հայտնել էր, որ ինքնահռչակ Հյուսիսային Սիրիայի Դաշնության սահմանադիր ժողովը որոշել է ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների օրը: Սիրիական Քրդստանը ինքնահռչակ դաշնային շրջան է Սիրիայի հյուսիսում, բաղկացած է 3 տարածքային միավորից՝ Աֆրին, Ջազիրա և Քոբանի:
2015-ի հունիսին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիան քննարկում է Սիրիայի տարածքում Հալեպ, Իդլիբ քաղաքների ու թուրքական սահմանի մոտ, ինչպես նաև` սահմանամերձ Այն ալ-Արաբ (Քոբանի), Ջարաբլուս շրջաններում անվտանգության գոտի ստեղծելու հնարավորությունը։

31 Июль 2017 - 07:05 AMT
Турецкие войска вошли в район Кобани на севере Сирии, разместив там свои силы, пишет РИА Новости со ссылкой на курдское агентство ANHA.
По данным агентства, армия Турции вошла в деревни Бобене и Сифтеке западной части кантона Кобани и разместила там свои силы 30 июля. Кроме того, со ссылкой на местных жителей издание сообщает, что турецкие военнослужащие минируют территорию. Также кроме живой силы там размещена и техника.
Силы самообороны сирийских курдов предупредили, что если турецкие военные не покинут территорию района Кобани, то они дадут ответ.
Ранее курдское агентство Hawar News сообщило, что учредительное собрание самопровозглашенной «Федерации Северной Сирии» определило даты выборов разного уровня в органы самоуправления.
Сирийский Курдистан — самопровозглашенный «федеральный регион» на севере Сирии. Состоит из трех кантонов — Африн, Джазира и Кобани.