Թուրքիայի ոստիկանությունը նախորդ շաբաթվա ընթացքում 1098 մարդ է ձերբակալել 2016-ի ամռանը պետական հեղաշրջմանը մեղսակից լինելու կամ տարբեր ռազմականացված խմբավորումների հետ կապեր ունենալու մեղադրանքով:
Ըստ թուրքական իշխանությունների, 831 մարդ սատարում է ծայրահեղական իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժմանը, որին Անկարայում մեղադրում են հեղաշրջման կազմակերպման և ահաբեկչության մեջ, գրում է Deutsche Welle-ն:
213 ձերբակալված մեղադրվում է Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանը (ՔԱԿ) սատարելու համար, ևս 54-ն՝ ահաբեկչական «Իսլամական պետության» կամ «ձախակողմյան ահաբեկչական խմբավորումների» հետ շփումների համար, ասվում է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարի հայտարարության մեջ:
Գյուլենի շարժման հետ կապերի համար վերջին տարվա ընթացքում Թուրքիայում մոտ 50.000 մարդ է ձերբակալվել: Զանգվածային ձերբակալություններին զուգահեռ, հազարավոր պետական ծառայողներ, ոստիկաններ, արդարադատության մարմինների աշխատակիցներ ու զինվորականներ են աշխատանքից ազատվել: Ընդհանուր առմամբ 150.000 մարդ է պաշտոնանկ արվել:

Полиция Турции в течение минувшей недели задержала 1098 человек по подозрению в причастности к попытке государственного переворота летом 2016 года или в связях с различными военизированными группировками.
831 человек, по утверждению турецких властей, поддерживает движение радикального проповедника Фетхуллаха Гюлена, которого Анкара обвиняет в терроризме и организации попытки путча, пишет Deutsche Welle.
213 задержанных обвиняются в поддержке запрещенной в Турции Курдской рабочей партии (КРП), еще 54 – в контактах с террористической группировкой «Исламское государство» или «левыми террористическими группами», говорится в заявлении турецкого министерства внутренних дел.
По обвинению в связях с движением Фетхуллаха Гюлена за последний год в Турции были арестованы 50 тысяч человек. Массовые аресты сопровождались увольнениями со службы сотен тысяч госсслужащих, сотрудников полиции, органов юстиции и военных. Всего от своих постов были освобождены 150 тысяч человек.
В числе тех, кого турецкие власти арестовали по обвинению в поддержке терроризма, – двое граждан Германии: корреспондент немецкого издания Die Welt Дениз Юджел и немецкий правозащитник Петер Штойдтнер. Их задержание и арест вызвали резкую критику правительства ФРГ и существенно обострило отношения Берлина и Анкары.