Ալժիրական Air Algerie ավիաընկերության երկու օդաչուի, որոնք թույլատրել էին երեխային ինքնաթիռի ղեկին նստել, հեռացրել են աշխատանքից:
Ներքին թռիչքի ժամանակ տղային, որի ինքնությունը չի հստակեցվում, թույլատրել են նստել կապիտանի տեղն ու որոշ ժամանակ վարել ինքնաթիռը՝ օդաչուների հսկողության ներքո: Ինչպես նշում է Daily Express-ը, թռիչքից առաջ օդաչուները 10-ամյա երեխայի համար շրջայց են կազմակերպել լայներով:
Նման զվարճանքը կազմակերպվել է որբերի աջակցության ծրագրի շրջանակում: Ինչպես պարզվել է՝ երիտասարդ ալժիրցին երազում է օդաչու դառնալ, Airlive պորտալին հղումով գրում է Lenta.ru-ն:
Air Algerie-ի օդաչուներից մեկը հաստատել է, որ գործընկերոջ հետ թույլատրել են երեխային կառավարել ինքնառիթը, ինչը քաղավիացիայի օրենքների լուրջ խախտում է: Արդյունքում տղամարդկանց հեռացրել են աշխատանքից, մինչ քննություն է ընթանում: Արդյոք նրանց քրեական պատասխանատվության կենթարկեն, դեռ հայտնի չէ:

1 Август 2017 - 12:26 AMT
Двух пилотов алжирской авиакомпании Air Algerie, позволивших ребенку управлять лайнером, отстранили от работы, сообщает портал Airlive.
Во время внутреннего рейса мальчику, личность которого не уточняется, разрешили сесть на место капитана и некоторое время управлять самолетом под руководством летчиков. Как отмечает газета Daily Express, перед вылетом пилоты устроили для 10-летнего ребенка экскурсию по лайнеру.
Подобное развлечение для мальчика было организовано в рамках проекта по поддержке сирот. Оказывается, юный алжирец сам мечтает стать пилотом, передает Lenta.ru.
Один из летчиков Air Algerie подтвердил, что он и его коллега позволили ребенку вести самолет, что является серьезным нарушением правил гражданской авиации. В итоге мужчин отстранили от работы на время проведения расследования. Грозит ли им уголовное преследование, пока неизвестно.