Կարմիր ծովում՝ եգիպտական Հուրգադա հանգստավայրի տարածքում, սպիտակ շնաձկներ են հայտնվել: Առնվազն մեկ տուժածի մասին արդեն հայտնի է, տեղեկացնում է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն:
Հարձակման ենթարկվածի մասին այլ տեղեկություններ դեռ չկան, հայտնում է ռուսական Առաջին ալիքի կայքը: Մասնագետները վստահեցնում են՝ եգիպտական հանգստավայրում սպիտակ շնաձկների հայտնվելը ամենայն հավանականությամբ բացառություն է, բայց առաջին դեպքը չէ:
Վերջին անգամ ծովային գիշատիչի հարձակումը մարդու վրա այդ տեղանքում եղել էր 2015-ի մարտին՝ այն ժամանակ գերմանացի զբոսաշրջիկ էր մահացել: Մինչև այդ մի քանի հանգստացող էր տուժել շնաձկների մի շարք հարձակումներից 2010 թվականին: Այդ ժամանակ ևս զոհեր եղան՝ Գերմանիայի քաղաքացի էր մահացել:

8 Август 2017 - 07:36 AMT
Как сообщает Первый канал со ссылкой на МИД РФ, известно как минимум об одном пострадавшем. При этом пока нет сведений о гражданстве человека, который подвергся нападению.
Специалисты уверяют, что появление белых акул в районе египетских курортов – скорее исключение, но все же этот случай не единичный.
В последний раз нападение морского хищника на человека там произошло в марте 2015 года, что привело к гибели немецкого туриста. До этого несколько отдыхающих пострадали в результате серии нападений акул на людей в 2010 году. Без жертв тогда тоже не обошлось – от полученных ранений скончалась гражданка Германии.