Gizmodo-ն Google-ի աշխատակիցներից մեկի գրած 10-էջանոց մանիֆեստն է հրապարակել, որում ասվում է, թե ՏՏ ոլորտում սեքսիզմի խնդիրը չափազանցված է: Ըստ հեղինակի, տղամարդկանց ու կանանց վարձատրության տարբերության մասին խոսակցություններն առասպել են, բայց նրանց միջևբիոլոգիական տարբերություններ կան, որոնք կարող են խանգարել ՏՏ ընկերություններում կանանց կարիերային ու ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնելուն: Ընկերության ղեկավարությունն իմացել էր՝ ով է հրապարակման հեղինակը, ու ազատել նրան աշխատանքից: Այժմ նա պատրաստվում է դատի տալ Google-ին:
Այն մասին, որ Google-ում փաստաթուղթ է շրջանառվում, որը դատապարտում է ընկերության՝ հավասարության պաշտոնական քաղաքականությունը, հայտնի դարձավ օգոստոսի 5-ին: Դրա հեղինակը Google-ի ինժեներներից մեկն էր, ում անունը չէր հրապարակվում: «Google-ի գաղափարական էխո-կամերան» խորագրով մանիֆեստն ուղարկվել էր ընկերության աշխատակիցներին ներքին փոստով: Նույն օրը տեքստը հրապարակվել էր Gizmodo-ում, գրում է Meduza-ն:
Մանիֆեստի համաձայն, Google-ի քաղաքականությունը չափազանց «ձախ» է դարձել ու քաղաքականապես կոռեկտ, իսկ բոլոր նրանց, ովքեր համաձայն չեն դրա հետ, փաստացի լռեցնում են: Ըստ հեղինակի, Google-ում վտանգավոր է դարձել որոշակի կարծիքներ արտահայտելը. հիմնականում դա վերաբերում է ՏՏ ոլորտում կանանց հանդեպ խտրականությանը: Նրա համոզմամբ, ընկերությունն իզուր է փորձում «վերևից» լուծել այդ խնդիրը, իսկ որոշ որոշումներ (օրինակ՝ կանանց համար հատուկ ծրագրերի ստեղծումը) իրականում խտրականություն են աշխատակիցների հանդեպ: Տեքստի հեղինակը նաև ընդգծում է, որ տեխնոլոգիական ընկերություններում իրոք հավասարության հետ կապված խնդիրներ կան, բայց, ըստ նրա, կանանց պակասը նման ընկերություններում բիոլոգիական պատճառներով է:
Հեղինակը պնդում է՝ տղամարդիկ ու կանայք տարբեր բնածին նախասիրություններ ու հմտություններ ունեն: Օրինակ, «կանանց ավելի շատ հետաքրքրում են մարդիկ, քան իրերը», նրանք նախընտրում են աշխատել հասարակական կամ գեղարվեստական ոլորտներում, իսկ տղամարդիկ ավելի հակված են համակարգելուն կամ ծրագրավորելուն:
Արդեն օգոստոսի 6-ին, ԶԼՄ-ներում մանիֆեստի հրապարակումից հետո, ընկերության աշխատակիցները նամակ ստացան Google-ի բազմազանության ու ներքին քաղաքականության գծով նոր փոխտնօրեն Դանիելա Բրաունից, որտեղ նա նշում էր՝ ընկերությունը չի կիսում իր աշխատակցի հայացքները, չի աջակցում դրանց ու բերված հիփոթեզները սխալ է համարում:
Նույն օրը հայտնի դարձավ մանիֆեստի հեղինակի անունը: Պարզվեց, որ դա Հարվարդի շրջանավարտ ու երիտասարդների շրջանում շախմատի նախկին չեմպիոն Ջեյմս Դեյմորն է, որը Google-ում աշխատում էր 2013 թվականից: Նա ազատվեց աշխատանքից:
Ավելի ուշ Դեյմորը The New York Times-ին հայտնեց, որ պլանավորում է դատի տալ ընկերությանն ու կարծում է, որ իրեն անօրինական են պաշտոնանկ արել: Ըստ նրա, իր մանիֆեստով Դեյմորը «ազնիվ քննարկման» կոչ էր անում:

8 Август 2017 - 12:39 AMT
Gizmodo опубликовал десятистраничный манифест, написанный одним из сотрудников Google, в котором говорится, что проблема сексизма в сфере IT преувеличена, разница в оплате труда между женщинами и мужчинами — это миф, зато между ними есть биологические различия, которые могут мешать женщинам делать карьеру в технологических компаниях и занимать в них руководящие должности. Руководство компании узнало, кто автор, и уволило его. Теперь он собирается подать в суд на Google.
О том, что внутри Google стал распространяться документ, критикующий официальный курс компании на равноправие, стало известно 5 августа. Его автор – один из инженеров Google, чье имя не разглашалось. Манифест с заголовком «Идеологическая эхо-камера Google» разослали по внутренней почте компании. В этот же день полный текст документа был опубликован на Gizmodo, пишет Meduza.
Согласно манифесту, политика Google стала слишком «левой» и политкорректной, а всем несогласным с ней фактически затыкают рот. По мнению автора, в Google стало рискованно высказывать определенные мнения; главным образом это касается дискриминации женщин в IT-сфере. По его мнению, компания зря пытается решить эту проблему «сверху», а некоторые решения (такие как создание специальных программ для женщин) на самом деле дискриминируют сотрудников. Автор текста подчеркивает, что в технологических компаниях действительно плохо обстоят дела с равноправием, но, согласно его точке зрения, нехватка женщин среди их сотрудников объясняется биологическими причинами.
Разработчик уверяет, что у мужчин и женщин разные врожденные предпочтения и способности. Например, «женщин больше интересуют люди, чем вещи», они предпочитают работу в социальной или художественной сфере, а мужчины более склонны систематизировать и быть программистами.
Уже 6 августа, после публикации манифеста в СМИ, сотрудникам компании пришло письмо от нового вице-президента Google по вопросам разнообразия и внутренней политики Даниэллы Браун, в котором она подчеркивает, что компания не разделяет взгляды, высказанные в манифесте, не будет их поддерживать и считает неверными гипотезы, упомянутые в письме.
В тот же день стало известно имя автора манифеста. Им оказался выпускник Гарварда и бывший чемпион по шахматам среди юниоров Джеймс Деймор, работающий в Google с 2013 года.
Деймор позже сообщил The New York Times, что планирует подавать в суд и считает, что его уволили незаконно. По его мнению, манифестом он призывал к «честной дискуссии».