ՆԱՍԱ-ն հրապարակել է տեսահոլովակ, որտեղ երևում է, թե ինչպես է 4,4 կմ չափսերով Florence աստերոիդը մոտենում Երկիր մոլորակին: Այն, հավանաբար, սեպտեմբերի 1-ին կանցնի մեր մոլորակին հնարավորինս մոտ՝ 7 մլն կմ հեռավորության վրա, ինչը Լուսնից մոտ 18 անգամ ավելի հեռու է:
Ըստ Ռուսաստանի ԳԱ Աստղագիտության ինստիտուտի աստղերի ֆիզիկայի և էվոլյուցիայի բաժնի վարիչ Դմիտրի Վիբեի, տեսնել Florence աստերոիդը կկարողանան միայն մասնագետները, գրում է ՌԻԱ Նովոստին: Դիտարկել տիեզերական օբյեկտը հնարավոր կլինի միայն աստղադիտակի միջոցով:
Մասնագետների խոսքով, երկնային մարմնի թռիչքը մեր մոլորակի կողքով վտանգավոր չէ, չհաշված հիպոթետիկ հավանականությունը, որը այն կարող է բախվել արբանյակի հետ: Բայց ընդհանուր առմամբ աստերոիդի այսքան մոտ թռիչքը նշանակում է, որ ապագայում հնարավոր են էլ ավելի սերտ մոտեցումներ, որոնք նաև կարող են սպառնալ բախումներով, նշել է Վիբեն:
Florence-ն ամենամեծ աստերոիդն է, որը երբևէ մոտեցել է մեր մոլորակին: Հաջորդ անգամ այն Երկրին կմոտենա ոչ շուտ, քան 500 տարի անց:

НАСА опубликовало видео приближения к Земле астероида Florence размером 4,4 километров. На максимально близком к нашей планете расстоянии — в 7 млн км (это в 18 раз дальше Луны) – он, предположительно, пролетит 1 сентября.
Как заявил заведующий отделом физики и эволюции звезд Института астрономии РАН Дмитрий Вибе, увидеть астероид Florence смогут только специалисты, пишет РИА Новости. Наблюдать космический объект можно будет только с помощью телескопа.
По словам специалистов, пролет небесного тела на любом расстоянии мимо нашей планеты не опасен, если не считать гипотетической вероятности того, что он собьет спутник. Однако в целом близкий подлет астероида означает, что в будущем возможны и более тесные сближения, в том числе и грозящие столкновением, отметил Вибе.
Florence – самый крупный астероид из когда-либо приближавшихся к нашей планете. В следующий раз он приблизится к нашей планете не раньше чем через 500 лет.