Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովն անդրադարձել է «մահմեդականների ցեղասպանությանը» Մյանմայում, որտեղ ռոհինջա ժողովրդի հարյուրավոր ներկայացուցիչներ են սպանվել:
Մահմեդականների հետապնդումների կազմակերպիչներին նա շայթաններ է անվանել և կոչ է արել անիծել նրանց, ինչպես նաև սպառնացել է դեմ դուրս գալ ՌԴ դիրքորոշմանը, եթե Մոսկվան սատարի Մյանմայի իշխանություններին: Չեչնիայի ղեկավարը նաև պատմել է, որ շատերը գրում են իրեն Մյանմա զորքեր մտցնելու անհրաժեշտությոն մասին, սակայն «դա անհնար է, քանի որ նա միանձնյա չի կարող նման որոշում կայացնել», գրում է Lenta.ru-ն:
«Եթե նույնիսկ Ռուսաստանը սատարի հանցագործություններ կատարող շայթաններին, ես դեմ կլինեմ ՌԴ դիրքորոշմանը: Ես իմ տեսլականն ունեմ, իմ դիրքորոշումը»,-ասել է Կադիրովը:
Սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում Մյանմայի դեսպանատան մոտ ի նշան համերաշխության ռոհինջա ժողովրդի հետ կայացել է մահմեդականների չարտոնված հավաք, որին մի քանի հարյուր մարդ է մասնակցել: Սեպտեմբերի 4-ին հզոր հանրահավաք է եղել Գռոզնիում, ակնկալվում էր բազմահազարանոց հանրահավաք, սակայն մասնակիցների թիվը գերազանցել է 1 միլիոնը:
Օգոստոսի 25-ին «Ռոհինջաների համերաշխության արականյան բանակի» գրոհայինները Մյանմայի արևմուտքում հարձակում էին գործել ոստիկանության մի քանի տասնյակ հենակետերի վրա: Մեկ շաբաթում բախումների զոհերի թիվը հասավ 400-ի:
Ռոհինջան էթնիկ փոքրամասնություն է, որն ապրում է Մյանմայի Ռաքհայն նահանգում: Նրանք իրենց համարում են բնիկներ, սակայն իշխանությունները նրանց չեն ճանաչում որպես իրենց քաղաքացիներ: Ռոհինջաներին չի տրվում քաղաքացիություն, նրանց անմատչելի է բուժօգնությունը, նրանք սահմանափակ են տեղաշարժի առումով: Ռոհինջաները դա կապում են կրոնի հետ՝ իրենք մահմեդականներ են, իսկ երկրի հիմնական բնակչությունը՝ բուդդայականներ:

Глава Чечни Рамзан Кадыров прокомментировал «геноцид мусульман» в Мьянме, где были убиты несколько сотен представителей народа рохинджа.
Организаторов преследования мусульман он назвал шайтанами и призвал их проклинать, а также пригрозил выступить против позиции России, если она будет поддерживать властей Мьянмы. Чеченский лидер также рассказал, что многие ему пишут о необходимости ввести войска в Мьянму, но «это невозможно, так как он единолично не может принять такое решение», пишет Lenta.ru.
«Если даже Россия будет поддерживать тех шайтанов, которые совершают преступления, я против позиции России. У меня есть свое видение, своя позиция», — подчеркнул Кадыров.
3 сентября днем в центре Москвы у посольства Мьянмы в знак солидарности с угнетаемым в стране этническим меньшинством рохинджа прошла несогласованная акция мусульман. В ней приняли участие несколько сотен человек. 4 сентября в чеченской столице состоялся многотысячный митинг в поддержку жителей Мьянмы.
25 августа боевики движения «Араканская армия солидарности рохинджа» совершили на западе Мьянмы нападения на несколько десятков опорных пунктов полиции. За неделю число жертв столкновений превысило 400 человек.
Рохинджа — этническое меньшинство, проживающее на территории мьянманского штата Ракхайн. Они называют себя коренным населением региона, однако власти страны не признают их своими гражданами. Рохинджа отказано в предоставлении гражданства, они не имеют доступа к медицинской помощи и ограничены в передвижении по стране. Представители народности связывают это с религией: они мусульмане, а основная часть населения страны — буддисты.