Ադրբեջանի իշխանությունները 2012-2014-ին Մեծ Բրիտանիայում գործող ֆիկտիվ ընկերություններն օգտագործել են եվրոպացի քաղաքական գործիչներին կաշառք տալու, փողերի լվացման և այլ շահադիտական նպատակներով: Այդ մասին ասվում է սեպտեմբերի 4-ին հրապարակված համատեղ հետաքննության մեջ, որը կոչվում է «Ադրբեջանական լանդրոմատը»:
2012-ին ֆիկտիվ ադրբեջանցու վրա գրանցված բրիտանական Metastar Invest ընկերությանը, որի հաշիվներից գումարներ են փոխանցվել իտալացի քաղաքական գործիչ Լուկա Վոլոնտեին, որի գործն այժմ քննվում է Իտալիայում, գրեթե 29 մլն դոլարը փոխանցել է «Ռոսօբորոնէքսպորտը»:
Այդ գումարից առնվազն 1,8 մլն դոլարը փոխանցվել է Օրհան Էյուբովին պատկանող Velasco International օֆշորային ընկերության հունգարական հաշվեհամարին, որը մասնավորապես, մեքենաշինության ոլորտն է համակարգում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Զենք արտահանող ռուսական ընկերության գումարները հասել են նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանեկան բիզնեսի հետ կապված ընկերությանը: Մասնավորապես, Metastar Invest-ի միջոցով դրանք նախատեսված էին այլ օֆշորային ընկերության՝ Inmaxo Capital-ի համար, որը միջնորդ է ՌԴ-ից Ադրբեջանի ցեմենտի արտահանման գործում Pasha Insaat շինարարական ընկերության համար: Իսկ դրա մայր հոլդինգը՝ Pasha Holding-ը վերահսկում է նախագահ Ալիևի աները՝ Արիֆ Փաշաևը:
Այն, որ «սև դրամարկղներին» գումարները գոնե մասնակիորեն փոխանցվել են պաշտոնական Բաքվի աղբյուրներից, վկայում է գերմանական ոչ մեծ ընկերության օրինակը, որը կոյուղու նորոգման աշխատանքներ է կատարել Բաքվում Եվրատեսիլ-2013-ից առաջ: Ընկերության հաշիվները փակվել են այն նույն ընկերության կողմից, որը գումարներ էր փոխանցում նաև Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Էդուարդ Լինտներն և ԵԽԽՎ դիտարկման հանձնաժողովի նախկին ղեկավար Լուկա Վոլոնտեին:
Հետազոտությունը կատարել են Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի հետազոտման կենտրոնը (OCCRP), դանիական Berlingske թերթը, գերմանական Süddeutsche Zeitung-ը, ֆրանսիական Le Monde-ը, բրիտանական The Guardian-ը և մյուսները:

5 Сентябрь 2017 - 07:23 AMT
Власти Азербайджана в 2012 – 2014 годах использовали фиктивные компании в Великобритании, в частности, для выплат взяток европейским политикам, отмывания денег и других корыстных целей. Об этом говорится в опубликованном 4 сентября совместном расследовании под названием «Азербайджанский ландромат».
В 2012 году зарегистрированной на подставное лицо из Азербайджана британской компании Metastar Invest, со счетов которой переводились деньги итальянскому политику Луке Волонте, в отношении которого в Италии сейчас ведется следствие, почти 29 миллионов долларов перечислил Рособоронэкспорт.
Не менее 1,8 миллиона долларов из этих денег попало на венгерский счет офшорной компании Velasco International, принадлежавшей Орхану Эюбову, сыну первого вице-премьера Азербайджана Ягуба Эюбова, курирующего, в частности, машиностроение, пишет Deutsche Welle.
Деньги от экспортера российского оружия достались и офшорной фирме, связанной с бизнесом семьи азербайджанского президента Ильхама Алиева. В частности, транзитом через Metastar Invest они предназначались другой офшорной фирме – Inmaxo Capital, посредничавшей при экспорте цемента из России в Азербайджан для строительной компании Pasha Insaat. А ее материнский холдинг Pasha Holding контролируется тестем президента Алиева Арифом Пашаевым.
То, что в «черные кассы» деньги хотя бы частично поступали из источников официального Баку, говорит пример небольшой немецкой фирмы, производившей ремонт канализации в столице Азербайджана перед песенным конкурсом «Евровидение» в 2013 году. Ее счета были оплачены той же компанией, которая перечисляла деньги и экс-депутату бундестага и бывшему главе мониторинговой комиссии ПАСЕ Эдуарду Линтнеру, и Луке Волонте.