Ուկրաինան Վրաստանից հարցում է ստացել այդ երկրի նախկին նախագահ և Ուկրաինայի Օդեսայի շրջանի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլիի հետախուզման, կալանավորման և արտահանձնման վերաբերյալ: Այդ մասին Կիևում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Ուկրաինայի արդարադատության փոխնախարար Սերգեյ Պետուխովը:
Ըստ նրա, Վրաստանի գլխավոր դատախազության հարցման մեջ շեշտվում է, որ հարցումը քաղաքական բնույթ չի կրում և Սահակաշվիլին պատասխանտվության չի ենթարկվի հարցումով չնախատեսված հանցագործությունների համար, և որ նրան չեն հանձնի երրորդ երկրի առանց Ուկրաինայի համաձայնության: Արդարադատության նախարարությունը որոշել է փոխանցել հարցումը Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությանն արտահանձնման ստուգում անցկացնելու նպատակով, հայտնում է LB.ua-ն:
Ուկրաինական նախարարության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ նախկին նահանգապետը մեղադրվում է Վրաստանի ՔՕ 4 հոդվածով: Նրան կասկածում են այլ անձի գույքը յուրացնելու, հափշտակելու կամ տիրանալու մեջ, ինչպես նաև ծառայողական լիազորություններն ու պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու մեջ:
Հուլիսի 26-ին Սահակաշվիլիին զրկեցին Ուկրաինայի քաղաքացիությունից այն պատճառաբանությամբ, որ նա սխալ տվյալներ է նշել հարցաթերթիկում՝ լռելով Վրաստանում իր դեմ հարուցված քրեական գործի մասին:

Украина получила от Грузии запрос о розыске, взятии под стражу и экстрадиции бывшего президента Грузии и экс-губернатора Одесской области Михаила Саакашвили. Об этом 5 сентября на брифинге в Киеве заявил замглавы Министерства юстиции Украины Сергей Петухов, передает портал LB.ua.
По данным Главной прокуратуры Грузии, Михаил Саакашвили выступает в качестве обвиняемого в четырех уголовных производствах, возбужденных по следующим статьям Уголовного кодекса Грузии: ст.182 – присвоение, растрата или завладение чужим имуществом, ст.333 и ст.117 – злоупотребление служебными полномочиями, совершенное путем насилия или с применением оружия, ст.332 – злоупотребление служебным положением должностным лицом.
По словам Петухова, в Главной прокуратуре Грузии подчеркнули, что запрос не носит политический характер и Саакашвили не будет привлечен к ответственности за преступления, не предусмотренные запросом, его не выдадут третьему государству без согласия Украины. Минюст решил передать запрос в Генеральную прокуратуру Украины для проведения экстрадиционной проверки.
26 июля стало известно, что президент Украины Петр Порошенко лишил Саакашвили украинского гражданства. Бывший губернатор Одесской области в тот момент находился в США. С тех пор он находится за границей, но намерен вернуться на Украину 10 сентября.
С 2004 по 2013 год Саакашвили был президентом Грузии, после чего его лишили гражданства и возбудили против него несколько уголовных дел, в том числе о растрате госсредств. Он также объявлен во внутригосударственный розыск.