ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Մոսկվան չի ճանաչում Հյուսիսային Կորեայի միջուկային կարգավիճակը:
«Մենք չենք ճանաչում Հյուսիսային Կորեայի միջուկային կարգավիճակը: Փհենյանի հրթիռային միջուկային ծրագիրը կոպտորեն խախտում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, խարխլում է միջուկային զենքի չտարածման ռեժիմը, անվտանգության սպառնալիք է ստեղծում հյուսիս-արևելյան Ասիայում »,-ասել է Պուտինը Վլադիվոստոկում Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժեն Ինի հետ բանակցություններից հետո, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Միևնույն ժամանակ ՌԴ նախագահը կրկին վստահություն է հայտնել, որ ՀԿԺՀ շուրջ առաջացած ճգնաժամն անհնար է հաղթահարել առանց քաղաքական և դիվանագիտական գործիքների: «Հասկանալի է, որ Կորեական թերակղզու խնդիրները հնարավոր չէ լուծել միայն պատժամիջոցների և ճնշման միջոցով: Պետք չէ տուրք տալ զգացմունքներին և փակուղի մտցնել Հյուսիսային Կորեան: Այժմ, ինչպես երբեք, բոլորի համար կարևոր է սառնասիրտ լինել ու խուսափել քայլերից, որոնք տանում են իրավիճակի սրացման»,-ասել է ՌԴ նախագահը:
Հյուսիսային Կորեան սեպտեմբերի 3-ի առավոտյան հայտնել է ջրածնային ռումբի հաջող փորձարկման մասին: ՀԿԺՀ-ում հայտարարել են, որ խոսքը մարտագլխիկի մասին է, որը կարող է օգտագործվել միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների հագեցման համար: Հարավկորեացի զինվորականները պայթյունի հզորությունը գնահատել են 100 կիլոտոննա:

Президент России Владимир Путин на переговорах с президентом Южной Кореи Мун Чжэ Ином заявил, что Москва не признает ядерный статус КНДР.
КНДР ранее заявила об успешном испытании водородного боезаряда, который предназначен для оснащения межконтинентальных баллистических ракет. Это стало шестым ядерным испытанием Северной Кореи. Неделю назад КНДР провела испытания баллистической ракеты, которая перелетела через территорию Японии.
«Разумеется, в ходе переговоров значительное внимание было уделено положению дел на Корейском полуострове. Продолжили начатое во время телефонного разговора 4 сентября обсуждение резкого обострения ситуации из-за нового ядерного испытания КНДР. Подтвердил господину Мун Чжэ Ину нашу принципиальную позицию – мы не признаем ядерный статус Северной Кореи. Ракетно-ядерная программа Пхеньяна грубо нарушает резолюцию Совета безопасности ООН, подрывает режим нераспространения, создает угрозу безопасности в Северо-восточной Азии», — сказал Путин по итогам переговоров с президентом Южной Кореи в рамках ВЭФ, пишет РИА Новости.
Именно поэтому, добавил президент России, Москва поддержала заявление председателя Совбеза ООН от 29 августа, в котором решительно осуждаются последние пуски баллистических ракет. И на экстренном заседании Совбеза 4 сентября также решительно осудили проведение Северной Кореей испытание ядерного взрывного устройства, напомнил он.