Ամերիկացի գիտնականները գտել են ծերացումը դանդաղեցնելու միջոցը: Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature Communications ամսագրում:
Փորձագետներն ուշադրություն են դարձրել, թե ինչպես են ժամանակի հետ փոխվում միտոքոնդրիումների չափերն ու ձևը դրոզոֆիլ ճանճերի մոտ: Կյանքի կեսին (ծնվելուց մեկ ամիս անց) տվյալ օրգանոիդները խոշորանում են և ձգվում, ինչը խանգարում է նրանց կատարել իրենց գործառույթները, և դրանով իսկ նպաստում ծերացմանը:
Մասնագետները գտել են դրոզոֆիլ ճանճերի արուների կյանքի տևողությունը 12% երկարացնելու, իսկ իգական սեռինը 20%-ով երկարացնելու եղանակը: Դրանում կենսաբաններին օգնել է Drp1 սպիտակուցը, որի առկայությունը, ինչպես նշել են հեղինակները, ժամանակի հետ նվազում է, գրում է Lenta.ru-ն Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիական համալսարանի վրա հղումով:
Drp1 մակարդակի աճը հանգեցրեց նրան, որ խոշոր միտոքոնդրիումների քանակը սկսեց նվազել, իսկ ֆիզիոլոգիապես նորմալներինը՝ ավելանալ: Drp1 մակարդակն աճել է դրոզոֆիլների կյանքի 30 օրվանից հետո մեկ շաբաթվա ընթացքում:
Գիտնականները նաև ցույց են տվել, որ Atg1 գենի ակտիվացումը հանգեցնում է վնասված միտոքոնդրիումների վնասվելուն: «Դա նման է նրան, եթե մենք վերցնեինք միջին տարիքի մկանային հյուսվածքն ու երիտասարդացնեինք այն: Մենք փաստացի կասեցրել ենք առողջության տարիքային վատթարացումը, իսկ 7 օրվա միջամտությունը բավարար եղավ ճանճերի կյանքը երկարացնելու և առողջությունը բարելավելու համար»,-ասել է համահեղինակ Դևիդ Ուոքերը:
Ըստ հեղինակների, փորձերի արդյունքները վկայում են, որ դրանք կիրառելի են նաև մկների և պրիմատների դեպքում: Հետագայում հեղինակները մտադիր են սարքեր մշակել, որոնք կհանգեցնեն օրգանիզմում Drp1 մակարդակի աճի էֆեկտին:

7 Сентябрь 2017 - 06:46 AMT
Американские ученые нашли эффективный способ замедления старения. Исследование опубликовано в журнале Nature Communications.
Эксперты обратили внимание на то, как с течением времени меняются размеры и форма митохондрий у плодовых мушек. В середине жизни (спустя месяц после рождения) данные органоиды у дрозофил становятся крупными и вытянутыми, что мешает им выполнять свои функции и, как следствие, способствует старению.
Специалисты нашли способ увеличить продолжительность жизни самцов плодовых мушек на 12 процентов и на 20 процентов — самок. В этом биологам помог белок Drp1, содержание которого, как заметили авторы, с течением времени снижается у мушек, пишет Lenta.ru со ссылкой на Калифорнийский университет в Лос-Анджелесе (США).
Рост уровня Drp1 привел к тому, что число крупных митохондрий стало сокращаться, а количество физиологически нормальных — увеличиваться. Уровень Drp1 повышался в течение недели по достижении дрозофилами возраста в 30 суток.
Также ученые показали, что активизация гена Atg1 приводит к уничтожению поврежденных митохондрий.
«Это похоже на то, как если бы мы взяли мышечную ткань среднего возраста и омолодили ее, — сказал соавтор Дэвид Уокер. — Мы фактически задерживали возрастное ухудшение здоровья, а семи дней вмешательства оказалось достаточно, чтобы продлить жизнь и улучшить здоровье мушек».
Результаты экспериментов, полагают авторы, справедливы для нематод, мышей и приматов. В дальнейшем авторы планируют разработать препараты, которые бы воспроизводили эффект роста уровня Drp1 в организме.