Կատալոնիայի խորհրդարանն օրենք է ընդունել անկախության հանրաքվեի մասին, որն, ըստ անկախացման կողմնակիցների, թույլ կտա անցկացնել հանրաքվեն հոկտեմբերի 1-ին:
Իսպանիայի կառավարությունն ապօրինի է համարում այն և կվիճարկի փաստաթուղթը Սահմանադրական դատարանում: Օրինագիծն ընդունվել է «Միասին այոի օգտին» և «Ժողովրդական միասնության թեկնածուներ» կուսակցությունների պատգամավորների ձայներին շորհիվ, որոնք մեծամասնություն են կազմում՝ 72 պատգամավոր 135-ից: 11 պատգամավոր ձեռնպահ է մնացել: Քվերակությանը մասնակցել է 83 պատգամավոր, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ընդդիմադիր կուսակցությունները մտադիր են դիմել Սահմանադրական դատարան և բողոքարկել օրենքի ընդունումը՝ հայտարարելով իրենց իրավունքների խախտման մասին: Ավելի ուշ Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կառլոս Պուչդեմոնը մտադիր է ստորագրել հոկտեմբերի 1-ին հանրաքվե անցկացնելու մասին հռչակագիրը:
Անկախության գաղափարն արմատավորված է կատալոնացիների շրջանում, որոնք միլիոնանոց հանրահավաքներ են կազմակերպում հօգուտ անկախության:Կատալոնացիները պայքարում են անկախության համար արդեն 200 տարի՝ փաստացի, 1714 թ. Բարսելոնայի ճակատամարտում պարտվելուց հետո Իսպանիայի կազմի մեջ մտնելու պահից: Այդ ժամանակներից ի վեր արդեն 3 դար է պայքար է գնում անկախության համար: 1979 թ. Կատալոնիան ինքնավարություն ստացավ, այն ժամանակ էլ պաշտոնապես ճանաչվեց կատալոնական լեզվի գոյությունը: Տարածաշրջանի տնտեսական հաջողությունները նպաստում են անջատողական տրամադրություններին՝ 203 մլրդ եվրո ՀՆԱ-ն մոտավորապես համարժեք է Դանիայի կամ Ֆինլանդիայի տնտեսություններին, իսկ մեկ շնչի համար ՀՆԱ-ն այստեղ ավելի բարձր է, քան միջինը Իսպանիայում ու ԵՄ-ում:

Парламент Каталонии принял закон о референдуме о независимости, который, по мнению сторонников отделения автономного сообщества от Испании, позволит им провести плебисцит 1 октября.
Правительство Испании считает его незаконным и оспорит документ в Конституционном суде.
Законопроект был принят голосами депутатов двух партий, обладающих абсолютным большинством (72 депутата из 135), — «Вместе за да» и «Кандидатуры народного единства». Одиннадцать депутатов воздержались. Всего в голосовании приняли участие 83 депутата, пишет РИА Новости.
Депутаты от Народной партии, Соцпартии Каталонии и центристской партии «Граждане» покинули зал заседания перед голосованием. Оппозиции не удалось предотвратить принятие закона в «ускоренном порядке», несмотря на то что весь день представители «Граждан», Соцпартии Каталонии и Народной партии всеми возможными способами затягивали обсуждение закона — заседание прерывалось в общей сложности шесть раз.
Депутаты от оппозиционных партий намерены обратиться в Конституционный суд и обжаловать принятие закона, заявив о нарушении их прав как народных избранников. Позже глава каталонского правительства Карлес Пучдемон собирается подписать декрет о проведении референдума 1 октября.
Каталония — автономия на северо-востоке Испании. В последнее время в королевстве значительно усилились сепаратистские настроения. В конце сентября прошлого года парламент Каталонии одобрил резолюцию о проведении плебисцита по вопросу выхода из состава Испании, однако конституционный суд аннулировал действие этого закона.