Կատալոնիայի խորհրդարանն օրենք է ընդունել անկախության հանրաքվեի մասին, որն, ըստ անկախացման կողմնակիցների, թույլ կտա անցկացնել հանրաքվեն հոկտեմբերի 1-ին:
Իսպանիայի կառավարությունն ապօրինի է համարում այն և կվիճարկի փաստաթուղթը Սահմանադրական դատարանում: Օրինագիծն ընդունվել է «Միասին այոի օգտին» և «Ժողովրդական միասնության թեկնածուներ» կուսակցությունների պատգամավորների ձայներին շորհիվ, որոնք մեծամասնություն են կազմում՝ 72 պատգամավոր 135-ից: 11 պատգամավոր ձեռնպահ է մնացել: Քվերակությանը մասնակցել է 83 պատգամավոր, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ընդդիմադիր կուսակցությունները մտադիր են դիմել Սահմանադրական դատարան և բողոքարկել օրենքի ընդունումը՝ հայտարարելով իրենց իրավունքների խախտման մասին: Ավելի ուշ Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կառլոս Պուչդեմոնը մտադիր է ստորագրել հոկտեմբերի 1-ին հանրաքվե անցկացնելու մասին հռչակագիրը:
Անկախության գաղափարն արմատավորված է կատալոնացիների շրջանում, որոնք միլիոնանոց հանրահավաքներ են կազմակերպում հօգուտ անկախության:Կատալոնացիները պայքարում են անկախության համար արդեն 200 տարի՝ փաստացի, 1714 թ. Բարսելոնայի ճակատամարտում պարտվելուց հետո Իսպանիայի կազմի մեջ մտնելու պահից: Այդ ժամանակներից ի վեր արդեն 3 դար է պայքար է գնում անկախության համար: 1979 թ. Կատալոնիան ինքնավարություն ստացավ, այն ժամանակ էլ պաշտոնապես ճանաչվեց կատալոնական լեզվի գոյությունը: Տարածաշրջանի տնտեսական հաջողությունները նպաստում են անջատողական տրամադրություններին՝ 203 մլրդ եվրո ՀՆԱ-ն մոտավորապես համարժեք է Դանիայի կամ Ֆինլանդիայի տնտեսություններին, իսկ մեկ շնչի համար ՀՆԱ-ն այստեղ ավելի բարձր է, քան միջինը Իսպանիայում ու ԵՄ-ում:

The Catalan parliament has green-lighted the referendum on the region's secession from Spain to be held on October 1 following a fierce, hours-long debate on Wednesday, September 6. The Spanish government denounced the move, appealing to the constitutional court to annul the legislation, RT reports.
The so-called “transition bill,” designed to serve as the constitution of a sovereign Catalan state during the transition period, was championed by the pro-independence ruling coalition that submitted the motion late August. The legislation envisions the legal framework that will pave the way for a constituent assembly, tasked with laying groundwork for a brand-new Catalan Republic.
The idea, however, did not find favor with many of the local deputies, who were staunch opponents of the legislation during a gruelling 11-hour session preceding its eventual approval by 72 MPs loyal to the region's separatist government, as 52 opposition deputies of the 135-member legislature left the room in defiance.
Predictably, the outcome of the vote did not sit well with the federal Spanish government. Madrid has vowed to employ all legal means at their disposal to stop the plebiscite from going ahead, and to punish lawmakers for neglecting earlier court rulings proscribing such legislation.
Spain’s deputy prime minister, Soraya Saenz de Santamaria, announced that the government is contesting the newly adopted legislation in the country’s constitutional court, arguing for it to be declared null and void.
“What is happening in the Catalan parliament is embarrassing, it’s shameful,” de Santamaria told journalists on Wednesday, reacting to the vote, as cited by Reuters.