ՌԴ ԿԲ-ն մեղադրել է Ադրբեջանին նավթի գներն ապակայունացնելու մեջ: Բանկի սեպտեմբերի զեկույցում ասվում է, որ նավթ արտահանողները չեն կարողանա հավասարակշռել համաշխարհային շուկան ԱՄՆ-ում, Ղազախստանում և Ադրբեջանում, ինչպես նաև այլ ոչ կարգապահ երկրներում, նավթի արդյունահանման աճի պատճառով, գրում է ռուսական «Նեզավիսիմայա գազետան »:
Վերոնշյալ երկրները խախտում են նավթի արդյունահանման սահմանափակման մասին ՕՊԵԿ+ համաձայնագիրը:
«ՌԴ-ն գրեթե 100% է պահպանում իր քվոտան, սակայն Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Մեքսիկայի և Օմանի մասնակցությունը մնում է 70%-ի սահմանում, առաջին հերթին պահանջին Ղազախստանի չհետևելու պատճառով», ասվում է բանկի եզրակացության մեջ:
Մինչդեռ խախտող երկրների աճող արդյունահանումը հավանաբար ստիպված կլինի փոխհատուցել Ռուսաստանը արդյունահանման և հետևաբար նաև նավթային եկամուտների կրճատման պատճառով: Մասնավորապես, ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը հնարավոր է համարում ՕՊԵԿ+ պայմանների փոփոխումը: Այդ մասին նա հայտարարել է Արևելյան տնտեսական համաժողովի կուլուարներում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նավթի արդյունահանման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը գործում է մինչև 2018-ի մարտի վերջը: Ռուսաստանն ակտիվորեն մասնակցել է համաձայնագրի նախապատրաստմանը, քանի որ նրա բյուջեն և տնտեսությունը կախված են նավթի գներից: Ըստ ՕՊԵԿ+ համաձայնագրի, կարտելի երկրները պետք է կրճատեն նավթի արդյունահանումը օրական 1,4 մլն բարելով, իսկ ՕՊԵԿ-ից դուրս գործող երկրները՝ 558.000 բարելով:

ЦБ РФ обвинил Азербайджан в дестабилизации цен на нефть. В сентябрьском макроэкономическом отчете российского Центробанка говорится, что нефтяные экспортеры не смогут сбалансировать мировой рынок из-за роста нефтедобычи в США, Казахстане, Азербайджане и других недисциплинированных странах, которые нарушают соглашение об ограничении производства нефти ОПЕК+, пишет «Независимая газета».
«Следование своей квоте Россией остается близким к 100%, но участие Азербайджана, Казахстана, Мексики и Омана по-прежнему выводит на уровень около 70%, прежде всего из-за низкого следования квоте Казахстаном», – отмечается в новом бюллетене российского ЦБ.
Между тем весьма вероятно, что растущую добычу стран-нарушителей придется компенсировать России за счет дополнительного сокращения добычи и соответственно нефтяных доходов. В частности, глава Минэнерго РФ Александр Новак считает возможным изменение условий сделки ОПЕК+. Об этом он заявил в кулуарах Восточного экономического форума.
Договоренность стран – экспортеров нефти о сокращении добычи формально действует до конца марта 2018 года. По соглашению ОПЕК+ страны этого картеля должны сократить добычу нефти на 1,2 млн барр. в сутки. А страны вне ОПЕК обязались снизить добычу на 558 тыс барр., из которых на Россию приходится 300 тыс барр. Сокращение оценивается по отношению к уровню октября 2016 года.