Մոսկվայի շրջանային ռազմական դատարանը սեպտեմբերի 7-ին 12 տարվա ազատազրկման է դատապարտել գործարար Արամ Պետրոսյանին, որը 2016-ի նոյեմբերին պատանդներ էր վերցրել Մոսկվայի կենտրոնում՝ Սիթիբանկում:
Դատախազությունը 13 տարվա ազատազրկում էր պահանջել գործարար Արմեն Պետրոսյանի համար:
Նա մեղավոր է ճանաչվել պատանդներ վերցնելու և ահաբեկչություն գործելու մեղադրանքներով և պատիժը կկրի խիստ ռեժիմի գաղութում: Կալանքի տակ անցկացված ժամանակը կհաշվառվի որպես պատժի կրում՝ 2016-ի օգոստոսի 24-ից: Ըստ դատավճռի, տուժածի քաղաքացիական հայցը՝ 50.000 ռուբլի, կբավարարվի ամբողջական ծավալով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Բացի այդ, դատարանը Պետրոսյանի համար ազատության 1 տարվա սահմանափակում է նշանակել՝ պատիժը կրելուց հետո նա չի կարողանա փոխել բնակության վայրը կամ մեկնել Մոսկվայի շրջանի սահմաններից դուրս առաց հատուկ պետմարմնի թույլտվության:
Ըստ փաստաբանների, որոշումը կբողոքարկվի:
Պետրոսյանը կալանքի տակ է վերցվել դատարանի դահլիճում, դուրս գալիս նա բղավել է. «Պատմությունն ինձ կարդարացնի»:
2016-ի օգոստոսի 24-ին սննկացած հայ գործարար Արամ Պետրոսյանը պատանդներ էր վերցրել Մոսկվայի կենտրոնում գտնվող բանկում: Օգոստոսի 24-ին Պետրոսյանը տեսահոլովակ էր տեղադրել YouTube-ում` զգուշացնելով, որ «դիմելու է ՌԴ ՔՕ կտրուկ, աղմկահարույց խախտման»: Ավելի վաղ լուրեր էին շրջանառվում, որ նա կարող է խուսափել պատանդներ վերցնելու համար պատժից, քանի որ կամավոր ազատ է արձակել մարդկանց: Պետրոսյանն առաջին ցուցմունքներն է տվել ոստիկանությունում և հայտարարել է, որ մտադիր չէր սպանել պատանդներին: «Նրա խոսքերով, ինքն ընդամենը ցանկացել է ուշադրություն հրավիրել իր խնդրի վրա»,-ասել է Մոսկվայի Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչ Յուլիա Իվանովան:

Московский окружной военный суд 7 сентября приговорил к 12 годам колонии предпринимателя Арама Петросяна, захватившего в 2016 году заложников в отделении «Ситибанка» в центре Москвы.
«Суд постановил признать Петросяна виновным по ч. 2 ст. 206 («Захват заложников в отношении двух и более лиц с использованием предмета в качестве оружия») и по ч. 1 ст. 205 («Террористический акт») УК РФ и назначить ему наказание в виде 12 лет лишения свободы с отбыванием наказания в колонии строгого режима. В срок отбытия зачесть время, проведенное под стражей, то есть с 24 августа 2016 года. Гражданский иск потерпевшего на 50 тыс рублей удовлетворить в полном объеме», – огласил судья резолютивную часть приговора, пишет ТАСС.
Кроме того, суд назначил Петросяну ограничение свободы сроком на один год – после отбытия наказания он без разрешения специализированного государственного органа не сможет выезжать за пределы Московской области и менять место жительства.
Петросян был взят под стражу в зале суда. Выходя из зала заседаний, он крикнул: «История меня оправдает!».
Как сообщил адвокат Александр Карабанов, защита обжалует приговор Петросяну.
Арам Петросян обвинялся по ч. 2 ст. 206 («Захват заложников в отношении двух и более лиц с использованием предмета в качестве оружия») и ч. 1 ст. 205 («Террористический акт») УК РФ. Он частично признал вину. В частности, он признал себя виновным в захвате заложников, но просил оправдать его по статье о терроризме. В ходе прений сторон гособвинитель попросил приговорить подсудимого к 13 годам колонии строгого режима.
Вечером 24 августа 2016 года Петросян пришел в отделение «Ситибанка» на Большой Никитской улице в Москве, удерживал там четырех человек, угрожая взорвать предмет, похожий на взрывное устройство. Через несколько часов он отпустил всех заложников и вышел из здания. Взрывное устройство оказалось муляжом.