Սաուդյան Արաբիան կասեցրել է շփման և երկխոսության բոլոր ձևերը Կատարի իշխանությունների հետ: Էր Ռիադը դժգոհ է նրանից, թե ինչպես է Կատարի պետական լրատվական QNA գործակալությունը ներկայացրել երկու երկրների պաշտոնյաների նախօրեին կայացած հեռախոսային բանակցությունները:
«QNA-ի հրապարակումը Կատարի իշխանությունների կողմից փաստերի խեղաթյուրման հերթական օրինակն է»,-հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը, գրում է Deutsche Welle-ն SPA գործակալության վրա հղումով:
Կատարի շեյխ Համիմ բեն Համադ աթ Թանիի և Սաուդյան Արաբիայի արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալմանիհեռախսազրույցի ավարտից մի քանի ժամ հետո QNA գործակալությունը հայտնեց, որ «զրուցակիցներն ընդգծել են բանակցությունների սեղանի մոտ ճգնաժամը լուծելու անհրաժեշտությունը՝ ապահովելու համար Պարսից ծոցի երկրների միասնությունն ու կայունությունը»: Ըստ գործակալության, Աթ Թանին ողջունել է Բեն Սալմանի առաջարկը՝ «2 դեսպան նշանակել տարաձայնություններն այնպես հաղթահարելու համար, որ վնաս չհասցվի պետությունների ինքնիշխանությանը»:
SPA գործակալությունն իր հերթին հաղորդել էր, որ «բանակցությունների ժամանակ Կատարի էմիրը բանակցելու և քառյակ երկրների պահանջները քննարկելու ցանկություն է հայտնել՝ հաշվի առնելու համար բոլորի շահերը»: Մանրամասներ նախատեսվում էր քննարկել Սաուդյան Արաբիայի, ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի և Եգիպտոսի միջև համաձայնության գալուց հետո:
Հունիսի սկզբին Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Բահրեյնը և Եգիպտոսը խզեցին դիվանագիտական հարաբերությունների Կատարի հետ և շրջափակում սահմանեցին էմիրության համար՝ մեղադրելով վերջինիս ահաբեկչությանը սատարելու մեջ: Կատարին 13 կետից բաղկացած պահանջների ցուցակ ներկայացվեց, այդ թվում՝ փակել Ալ Ջազիրա հեռուստաալիքը և թուրքական ռազմակայանը, խզել դիվանագիտական հարաբերություններն Իրանի հետ, դադարեցնել ահաբեկիչների ֆինանսավորումը: Դոհայում մեղադրանքներն անհիմն են համարում:

9 Сентябрь 2017 - 06:43 AMT
Саудовская Аравия приостановила любые формы диалога и контактов с властями Катара. Эр-Рияд остался недоволен тем, что сообщило о состоявшихся накануне телефонных переговорах высокопоставленных представителей двух стран катарское государственное информагентство QNA, и требует «публичного объяснения позиции» Дохи.
«То, что было опубликовано на QNA, – это очередное искажение фактов катарскими властями», – заявил представитель саудовского МИД, пишет Deutsche Welle со ссылкой на государственное агентство королевства SPA.
По итогам состоявшихся за несколько часов до этого телефонных переговоров катарского шейха Хамима бен Хамада ат-Тани и кронпринца Саудовской Аравии Мухаммеда бен Сальмана QNA сообщило, что они оба «подчеркнули необходимость решить кризис, сев за стол переговоров, чтобы обеспечить единство и стабильность стран Персидского залива». Агентство отмечало также, что ат-Тани приветствовал предложение бен Сальмана «назначить двух послов для разрешения разногласий так, чтобы не нанести ущерб суверенитету государств».
В свою очередь, SPA после телефонной беседы представителей Дохи и Эр-Рияда передало, что «во время переговоров эмир Катара выразил свое желание сесть за стол переговоров и обсудить требования четверки стран, чтобы учесть интересы всех». Другие детали планировалось сообщить после достижения соглашения между Саудовской Аравией, ОАЭ, Бахрейном и Египтом.
В начале июня Саудовская Аравия, ОАЭ, Египет и Бахрейн разорвали с Катаром дипломатические отношения и объявили блокаду эмирата, обвинив его в поддержке терроризма. В адрес страны был выдвинут список требований из 13 пунктов. В том числе – закрытие телеканала "Аль-Джазира" и турецкой военной базы, разрыв дипломатических отношений с Ираном и остановка финансирования террористических групп. В Дохе считают обвинения со стороны четырех государств необоснованными.