Մեքսիկայում հզոր երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 61-ի: Զոհերը հիմնականում Օաքսակա նահանգից են, որտեղ տարերքը առնվազն 45 մարդու կյանք է խլել, ավելի քան 200 մարդ տուժել է:
Մինչև 8,1 մագնիտուդով ստորգետնյա ցնցումները գրանցվել են սեպտեմբերի լույս 8-ի գիշերը Մեքսիկայի հարավային մասում: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը մերձափնյա տարածքում է եղել՝ Չյապաս նահանգի Պիհիհյապան քաղաքից մոտ 90 կմ հեռավորության վրա դեպի հարավ-արևմուտք: Ցնցումների հետևանքով առաջացած ցունամիի ալիքները չեն գերազանցել 70 սմ և վնաս չեն հասցրել, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մատիաս Ռոներո քաղաքում հյուրանոցի շենքն է փլուզվել: Ավերածությունների իրական չափերը դեռ հայտնի չեն: Ըստ նախագահ Էնրիկե Պենյա Նետտոյի, տարերքի հարվածը ուժեղագույնն էր վերջին 100 տարվա ընթացքում: Ցնցումները զգացվել են նաև Մեքսիկայի մայրաքաղաք Մեխիկո սիթիում, որը գրեթե 1000 կմ հեռու է էպիկենտրոնից:

9 Сентябрь 2017 - 06:55 AMT
Число жертв мощного землетрясения в Мексике достигло 61 человека. Наибольшее число погибших в мексиканском штате Оаксака – здесь стихия унесла жизни не менее 45 человек. Более 200 человек пострадали.
Подземные толчки магнитудой до 8,1 были зафиксированы в ночь на 8 сентября в южной части Мексики. Эпицентр землетрясения находился в прибрежной зоне примерно в 90 километрах на юго-запад от города Пихихьяпан в штате Чьяпас. Толчки вызвали волны цунами высотой не более 70 сантиметров, которые не нанесли ущерба, пишет Deutsche Welle.
Ранее сообщалось, что в городе Матиас-Ромеро рухнуло здание отеля. Точный масштаб разрушений еще не ясен. По словам президента Мексики Энрике Пенья Ньето, удар стихии был сильнейшим за последние 100 лет. Толчки ощущались и в столице Мексики Мехико-сити, отдаленной от эпицентра почти на тысячу километров.