ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմում դիտարկում են կոմպակտ միջուկային զենքի ստեղծման հնարավորությունը, որը, մասնավորապես նախատեսված կլինի Ռուսաստանի և Հյուսիսային Կորեայի զսպման համար:
Հրթիռի վրա տեղադրման համար նախատեսված մարտագլխիկի հստակ բնութագրերը չեն նշվում: Հայտնի է միայն, որ այն նախատեսված է ինքնաթիռներով կամ հատուկ նշանակության ուժերով տեղափոխման համար: Նոր զենքը, ինչպես կարծում են Թրամփի վարչակազմում, պետք է թանկ չլինի, իսկ հակառակորդին հասցված վնասը՝ ոչ զգալի, գրում է Lenta.ru-ն Politico-ի վրա հղումով:
Պարբերականը նշում է, որ զսպման միջոց ստեղծելու ԱՄՆ մտադրությունը կարող է ոչ միանշանակ արձագանք ստանալ միջազգային հանրության շրջանում, մասնավորապես, նոր միջուկային մրցավազքի պատճառ դառնալ:
Այժմ ԱՄՆ միջուկային զենքի հիմնական տեսակը B61 փոփոխական հզորության ռումբերն են, որոնք ըստ Պենտագոնի ծրագրերի, երկրի սպառազինության մեջ կմնան առնվազն մինչև 2025թ.:

11 Сентябрь 2017 - 09:09 AMT
В администрации президента США Дональда Трампа рассматривают возможность создания компактного ядерного оружия, предназначенного, в частности, для сдерживания России и КНДР.
Точные характеристики боезаряда, предназначенного для установки на ракеты, для транспортировки самолетами или силами спецназа, изданием не указываются. Новое оружие, как полагают в администрации Трампа, должно быть недорогим, а причиняемый им ущерб противнику — незначительным, пишет Lenta.ru со ссылкой на Politico.
Издание отмечает, что планы США по созданию средства сдерживания могут встретить неоднозначную реакцию международного сообщества, в частности развязать новую ядерную гонку.
В настоящее время основным видом ядерного оружия США являются бомбы переменной мощности B61, которые согласно планам Пентагона останутся на вооружении страны по крайней мере до 2025 года.