Իրանում Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի մարտիկներն ահաբեկչություն են կանխել, որը մտադիր էին իրականացնել «Իսլամական պետության» գրոհայինները:
Գործողությունն իրականացվել է Շահրիյարում՝ Իրանի արևմտյան նահանգում: Ըստ Կորպուսի տեղի բաժանմունքի հրամանատար, գնդապետ Ամին Յամինի, ձերբակալվել է ահաբեկիչների պարագլուխը: Հարձակումը նախատեսվում էր իրականացնել գալիք շաբաթ, գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Ձերբակալված գրոհայինը նախկինում պատերազմել է Սիրիայում: Նրան հանձնարարվել էր մոտ 300 մարդ հավաքագրել, որոնք պետք է զանգվածային ինքնապայթեցում կատարեին կրոնական տոնակատարության ժամանակ: Գրոհայինին հաջողվել է հայտնաբերել՝ բջջային հեռախոսով նրա խոսակցությունների շնորհիվ: Հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի մարտիկները, ներկայանալով որպես ԻՊ անդամներ, հանդիպում են նշանակել նրան և ձերբակալել են:
Օգոստոսին Իրանի հատուկ ծառայությունները ԻՊ 27 գրոհայինի ձերբակալեցին, որոնցից 5-ն ահաբեկչական գործողություններ էին նախապատրաստում Իրանի տարբեր քաղաքներում: 17 մարդ ձերբակալվել է երկրի տարածքում, ևս 10-ը՝ արտերկրում, հետո փոխանցվել Թեհրանին:
Հունիսի 7-ին կրկնակի ահաբեկչություն եղավ Թեհրանում՝ հարձակման ենթարկվեցին խորհրդարանի շենքն ու այաթոլլա Հոմեյնիի դամբարանը: 12 մարդ զոհվեց, 39-ը՝ վիրավորվեց: Պատասխանատվությունը ստանձնեց ԻՊ-ն:

В Иране бойцы Корпуса стражей исламской революции (КСИР) предотвратили теракт, который планировали устроить боевики «Исламского государства» (ИГ).
Операция прошла в Шархияре — западной провинции Ирана. По словам командующего местными подразделениями КСИР полковника Амина Ямини, арестован главарь террористов. Атаку планировалось осуществить на следующей неделе, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Пойманный боевик ранее воевал в Сирии. Ему было получено набрать около 300 человек, которые должны были устроить массовый самоподрыв во время религиозного праздника. Вербовщика удалось выследить благодаря перехвату его разговоров по мобильному телефону. Бойцы КСИР, представившись членами ИГ, назначили ему встречу и арестовали.
В начале августа сотрудники иранских спецслужб задержали 27 боевиков ИГ. Пятеро из них готовились к проведению терактов в различных городах Исламской Республики, остальные выполняли вспомогательные функции. 17 человек были задержаны на территории страны, еще десять — за границей, а затем переданы Тегерану. Во время проведения спецоперации у потенциальных террористов изъяли оружие.
7 июня в столице Ирана произошел двойной теракт. Нападению подверглись здание парламента и мавзолей первого верховного лидера страны — аятоллы Хомейни. Жертвами атаки стали 12 человек, 39 получили ранения. Ответственность за нападение взяло на себя ИГ. Корпус стражей Исламской революции пообещал отомстить исламистам.