Սիրիական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները հսկողության տակ են առել Դեր Զորի ավիաբազայի հարևանությամբ գտնվող ռազմավարական բարձունքները՝ Քարում լեռնաշղթայում:
Սեպտեմբերի 13-ին կառավարական զորքերն ավարտել են Սարդա բարձունքների ազատագրումը Քարումից դեպի արևմուտք: Այդպիսով, Սիրիայի բանակի հսկողության տակ են հայտնվել նաև նավթային դաշտերը Դեր Զորից դեպի հարավ-արևելք և նավթի վերամշակման գործարանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ազատագրելով Սարդայի և Քարումի բարձունքները՝ սիրիական բանակը հարթակ է նախապատրաստել հարձակման համար ավիաբազայից դեպի արևելք ուղղությամբ: Այդ ուղղությամբ է գտնվում Մեյադին և Դեր Զոր քաղաքները կապող ավտոմայրուղին, որն ԻՊ ահաբեկիչներն օգտագործում են որպես մատակարարման հիմնական ուղի:
ԻՊ ահաբեկիչները կատաղի դիմադրություն են ցուցաբերում: Սիրիական բանակի հրետանին իր հերթին կրակ է բացել ԻՊ կրակակետերի ուղղությամբ՝ ապահովելու համար բանակի առաջխաղացումը:
Սեպտեմբերի 5-ին սիրիական բանակի ջոկատներն ու դաշնային ուժերի մարտիկները ճեղքեցին ահաբեկչական «Իսլամական պետության» գրոհայինների շրջափակումը Դեր Զորի հարավ-արևմտյան ուղղությամբ և հանդիպել են քաղաքի պաշտպանների հետ:
Դեր Զոր քաղաքն ու 2 կմ հեռավորության վրա գտնվող ռազմական օդանավակայանը շուրջ 3 տարի շրջափակված էին իսլամիստ գրոհայինների կողմից: Մի քանի ամիս առաջ ԻՊ գրոհայիններին հաջողվել էր խզել հաղորդակցությունը քաղաքում և օդանավակայանում գտնվող մարտիկների միջև, սակայն Դեր Զորը շարունակում էր պաշտպանությունն ու պարբերաբար գրոհում էր իսլամիստներին: Սնունդն ու զինամքերը պաշտպանները ստանում էին բացառապես օդով:

Передовые отряды сирийской армии взяли под контроль стратегически важные высоты на горной гряде Каррум к юго-востоку от авиабазы в Дейр-эз-Зоре.
13 сентября правительственные войска завершили зачистку высот Сарда западнее Каррума. Таким образом, под контроль армии САР перешли нефтяные поля юго-восточнее Дейр-эз-Зора и газоперерабатывающий завод, пишет РИА Новости.
Выбив боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) с высот Каррум и Сарда, армия обеспечила плацдарм для наступления восточнее базы ВВС в направлении трассы между городом Меядин и Дейр-эз-Зором, где проходит главный путь снабжения террористов.
Террористы оказывают ожесточенное сопротивление, ведя огонь по передовым отрядам армии из минометов, крупнокалиберных пулеметов и снайперских винтовок. Артиллерия сирийской армии в свою очередь уничтожает огневые позиции ИГ, поддерживая продвижение армии и союзных сил к Дейр-эз-Зору.
В Дейр-эз-Зоре 5 сентября сирийская армия прорвала более чем трехлетнюю блокаду ИГ. До прорыва помощь пострадавшему населению доставляли по воздуху правительство Сирии и Минобороны России. Сейчас к этому подключился Международный комитет Красного Креста и Красного Полумесяца.
Параллельно с этим арабо-курдские отряды «Демократических сил Сирии» (SDF) и коалиция во главе с США штурмуют форпост ИГ на Евфрате — город Ракка. Поставки гуманитарной помощи по линии ООН и Всемирной продовольственной программы затруднены. По оценке МККК, положение людей в Ракке очень сложное. В июле ООН сообщала, что ни одна колонна не смогла попасть в осажденные районы, а объемы поставок помощи в окруженные сирийские города достигли «критически низкой» отметки. В августе ООН вновь заявила о крайне ограниченном доступе к питьевой воде и продовольствию 25 тысяч жителей Ракки.