Բաքվի Սաբաիլի շրջանի դատարանի որոշմամբ ձերբակալվել է հայերին համակրելու կասկածներ առաջացրած «26»՝ Twenty six սրճարանի վարձակալ Ռամին Մամեդովը: Նա ճաղերի ետևում 20 օր կանցկացնի: Սրճարանի մեկ այլ աշխատակից Համիդ Էֆենդիևը ձերբակալվել է 25 օրով, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Սեպտեմբերի 8-ին Բաքվի կենտրոնում փակվել է «26»` Twenty six, սրճարանը, որը գտնվում է «Սահիլ» զբոսայգու հարևանությամբ (նախկինում՝ «26 կոմիսարների զբոսայգի»)՝ հայերին համակրելու կասկածանքով: Մինչ այդ սրճարան էր ժամանել Բաքվի գործադիրի ղեկավար Հաջիբալա Աբուտալիբովը, որը հայտարարել էր, թե Բաքվի կենտրոնում «26» անվանումով սրճարանի առկայությունն անընդունելի է:
«Այստեղ ապրող հայերի հովանավորները թող հասկանան, որ քանի դեռ կա ադրբեջանցի ժողովուրդը, դաշնակներին համակրողները տեղ չունեն Ադրբեջանում»,-ասել էր Աբուտալիբովը: Մեկնաբանելով սոցցանցերում Բաքվում «Բաքվի 26 կոմիսարներ» անվանումով փողոցի առկայությունը՝ Աբուտալիբովը հայտնել է, որ այն արդեն անվանափոխվել է:
Աբուտալիբովն ասել էր, որ օբյեկտը կփակվի, իսկ գույքը կառգրավվի: Ըստ նրա, օբյեկտը վարձակալությամբ հանձնած սեփականատերն ու հովանավորները ևս կենթարկվեն քրեական պատասխանատվության:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրամանով բացվել էր նախկին «26 կոմիսարների զբոսայգում» գտնվող Բաքվի կոմիսարների գերեզմանը՝ արատշիրիմման արդյունքում հայտնաբերվել էր Ստեփան Շահումյանի, Թադևոս Ամիրովի և Բաղդասար Ավագյանի ա

В Баку арестован арендатор кафе «26» – Twenty six, деятельность которого была приостановлена несколько дней назад.
Решением суда Сабаилского района арендатор кафе Рамин Мамедов был арестован на 20, другой работник кафе Гамид Эфендиев – 25 суток, пишет АПА.
8 сентября на территории Сабаилского района, рядом с садом «Сахиль» (бывший сад «26 бакинских комиссаров»), на улице Хагани с участием главы ИВ города Баку Гаджибалы Абуталыбова закрыли кафе «26» – Twenty six из-за подозрений в оказывании покровительства армянам.
«Пусть живущие здесь покровители армян поймут, что до тех пор, пока есть азербайджанский народ, сочувствующим дашнакам места в Азербайджане нет», — сказал Абуталыбов.
Абуталыбов тогдасообщил, что данный объект будет закрыт полностью, а имущество – конфисковано. По его словам, арендодатель и покровители объекта также будут привлечены к уголовной ответственности в соответствии с законом.