Բաքվից Իսրայել արտահանձնված ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը, որը 7 ամիս անցկացրել է ադրբեջանական բանտում, ընկերների հետ զրույցում հերքել է այն հաղորդագրությունները, թե նա ազատվելուց առաջ ինքնասպանության փորձ է արել: Այդ մասին հայտնել է Իսրայելում հրատարակվող «Հաարեց» թերթը:
Լապշինն ասել է, որ բանտում առաջին իսկ օրվանից մյուս կալանավորները սպառանցել են սպանել իրեն:
ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինը 3 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել Բաքվում և ներում ստանալով Իլհամ Ալիևի կողմից, արտահանձնվել Իսրայել:
Լապշինի ինքնասպանության մասին հայտնել էին Ադրբեջանի իշխանությունները: Ըստ Ալիևի հասարակական և քաղաքական հարցերով օգնական Ալի Հասանովի, պատճառը «Իսրայելի կողմից արտահանձնման ընթացակարգերի ձգձգումն էր»:
Իսրայելյան թերթը գրում է, որ Բաքվում Իսրայելի դեսպանատունն անակնկալի էր եկել Լապշինին ներելու Ալիևի որոշումից: Իսրայելի դեսպանատանն ու ԱԳՆ-ում կարծում են, որ բլոգերին որոշել են ներում շնորհել նրա կյանքի համար մտավախություններից ելնելով, հայտնում է Newsru.co.il-ը:

Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin was threatened with reprisal from inmates at a Baku prison where he was jailed after visiting Nagorno Karabakh, some media reports suggest.
According to the blogger himself, he received death threats every day.
An Israeli publication reveals that Lapshin, who returned to Israel after seven months in the Azerbaijani prison, in a conversation with friends denied rumors that he made a suicide attempt shortly before his release.
Azerbaijani president Ilham Aliyev on Monday, September 12 signed a decree to pardon Lapshin, who was handed a three-year prison term for visiting Karabakh.
Lapshin was sentenced by the Baku court on grave crimes on July 20, 2017 over his visit to Karabakh.
Earlier, Armenian foreign minister Edward Nalbandian said that bloggers from 10 countries will arrive in Artsakh (Nagorno Karabakh) to participate in and cover the wine festival.