ԱՄՆ-ն չի սատարում Իրաքյան Քրդստանում անկախության հանրաքվեի անցկացումը՝ համարելով, որ դա ապակայունացնում է իրավիճակը, խանգարում է ԻՊ դեմ պայքարին և պետք է չեղարկվի: Այդ մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
«ԱՄՆ-ն չի սատարում սեպտեմբերին անկախության հանրաքվե անցկացնելու Քրդստանի կառավարության մտադրությանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վաշինգտոնում կարծում են, որ «հանրաքվեն շեղում է ԻՊ դեմ պայքարից և խանգարում ազատագրված շրջանների կայունացմանը»: «Հանրաքվեի անցկացումը վիճահարույց շրջաններում շատ սադրիչ է և ապակայունացնող: Ուստի մենք կոչ ենք անում Քրդստանի շրջանային կառավարությանը չեղարկել հանրաքվեն և լուրջ ու բովանդակային երկխոսություն սկսել Բաղդադի հետ: ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել այդ հարցում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Իրաքյան Քրդստանի խորհրդարանը վերսկսել է աշխատանքը սեպտեմբերի 15-ի երեկոյան 2-ամյա դադարից հետո: Քննարկման գլխավոր հարցը անկախության հանրաքվեի հարցն էր:
Իրաքյան Քրդստանի իշխանությունները միակողմանի կերպով սեպտեմբերի 25-ին անկախության հանրաքվե են անցկացնելու՝ անտեսելով կենտրոնական իշխանությունների տեսակետը:

16 Сентябрь 2017 - 06:57 AMT
США не поддерживают референдум о независимости Иракского Курдистана, считают, что он дестабилизирует ситуацию, мешает борьбе с «Исламским государством» (ИГ), и должен быть отменен. Об этом заявила пресс-служба Белого дома.
«США не поддерживают намерение регионального правительства Курдистана провести референдум в этом месяце», — говорится в заявлении Белого дома, передает РИА Новости.
В Вашингтоне считают, что «референдум отвлекает от усилий по борьбе с ИГ и стабилизации освобожденных районов».
«Проведение референдума в спорных районах является особенно провокационным и дестабилизирующим. В связи с этим мы призываем региональное правительство Курдистана (парламент Иракского Курдистана – ред.) отменить референдум и начать серьезный и содержательный диалог с Багдадом, США готовы оказать поддержку в нем», — отмечается в сообщении.
Парламент Иракского Курдистана вечером 15 сентября возобновил свою работу после двух лет приостановки своей деятельности. Главным вопросом законодательного собрания стала тема референдума о независимости автономного региона.
Власти автономного Иракского Курдистана в одностороннем порядке назначили референдум об отделении от Ирака на 25 сентября, проигнорировав мнение центральных властей. В Багдаде считают референдум незаконным. Против проведения референдума проголосовал и иракский парламент.