Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) խմբավորումը ստանձնել է սեպտեմբերի 15-ին Լոնդոնի մետրոյում տեղի ունեցած պայթյունի պատասխանատվությունը, գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Սեպտեմբերի 15-ին Լոնդոնի մետրոյի Parsons Green կայարանում, որը Լոնդոնի արևմտյան մասում է, պայթյուն է որոտացել: Ըստ ականատեսների, ռումբը պայթել է դույլի մեջ, որը փաթեթով դրված է եղել գնացքի վագոնում: Պայթյունի հետևանքով 22 մարդ է տուժել:
Բրիտանիայի իշխանությունները հայտարարել են, որ կատարվածը դիտարկում են որպես ահաբեկչություն: Ընդ որում, Մեծ Բրիտանիայի ՊՆ հակաահաբեկչական ստորաբաժանման նախկին ղեկավար, գեներալ-մայոր Չիպ Չապմանը հայտարարել է, որ գործարկված պայթուցիկ սարքը նման չէ ԻՊ գրոհայինների կողմից կիրառվող սարքերին:

Террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ) взяла на себя ответственность за взрыв в лондонском метро, произошедший 15 сентября, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
15 сентября в час пик на станции метро Parsons Green, расположенной на западе Лондона, произошел взрыв. Очевидцы сообщили о том, что бомба сдетонировала в ведре, оставленном в пакете в вагоне поезда. В результате взрыва пострадали 22 человека.
Британские власти заявили, что рассматривают произошедшее как теракт. При этом бывший глава контртеррористического подразделения Министерства обороны Великобритании генерал-майор Чип Чапман заявил, что нынешнее взрывное устройство не похоже на взрывчатку боевиков ИГ.