Մեծ Բրիտանիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է Լոնդոնի մետրոյում ահաբեկչության գործով կասկածյալին: Ձերբակալվածը 18-ամյա տղա է: Ոստիկանությունը դա գնահատել է որպես «նշանակալի քայլ» հետաքննության համար:
Սեպտեմբերի 15-ին Լոնդոնի մետրոյի Parsons Green կայարանում, որը Լոնդոնի արևմտյան մասում է, պայթյուն է որոտացել: Ըստ ականատեսների, ռումբը պայթել է դույլի մեջ, որը փաթեթով դրված է եղել գնացքի վագոնում: Պայթյունի հետևանքով 22 մարդ է տուժել:
Կասկածյալին ձերբակալել են Դուվր նավահանգստում: Առաջիկայում նա Լոնդոն կտեղափոխվի: Այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում: Ոստիկանությունը կոչ է արել պահպանել զգոնությունը:
«Թեև մենք գոհ ենք առաջընթացից, սակայն հետաքննությունը շարունակվում է և սպառնալիքի մակարդակը կրիտիկական է մնում»,-ասվում է ոստիկանության հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) խմբավորումը ստանձնել է սեպտեմբերի 15-ին Լոնդոնի մետրոյում տեղի ունեցած պայթյունի պատասխանատվությունը:

Британская полиция арестовала 18-летнего подозреваемого в связи с терактом в лондонском метро. Об этом сообщает Скотленд-Ярд. Сотрудники правоохранительных органов графства Кент задержали подозреваемого в районе порта Дувр.
«Детективы, расследующие теракт на Parsons Green, совершили арест», — сообщает полиция, пишет РИА Новости.
Сейчас молодой человек находится в местном полицейском участке, позже его перевезут в отделение на юге Лондона. В интересах следствия полиция не стала раскрывать более подробную информацию об арестованном, призвав граждан сохранять бдительность.
Поиски человека, устроившего взрыв, продолжаются, добавили в полиции, отметив, что тщательно изучают улики и просматривают записи с камер видеонаблюдения.
Взрыв прогремел на станции Parsons Green на западе Лондона в утренний час пик 15 сентября. При этом 29 человек получили не угрожающие жизни ранения и ожоги. По словам источников, самодельное взрывное устройство не сработало в полную силу.