Անընդհատ թվայնացվող աշխարհում ավելի և ավելի մեծ քանակությամբ ինֆորմացիա է հավաքվում կազմակերպություններում։ Վերջիններս էլ, օգտագործելով մեծ տվյալները (big data) և արհեստական բանականության հնարավորությունները, կարճ ժամանակում ընդլայնում են սեփական բիզնեսը, օպտիմալացնում աշխատանքը, գտնում նոր բիզնես հնարավորություններ։
Չնայած սրան, տվյալների կենտրոններում (datacenter) պրոցեսորների հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են, ինչը խնդիրներ է առաջացնում անընդհատ աճող տվյալները պահպանելու և վերլուծելու համար։
Վերջին 8 տարվա ընթացքում աշխարհում գեներացված տվյալները աճել են ավելի քան 15 անգամ, մինչդեռ տվյալների կենտրոններում պրոցեսորների արագությունը միջինում աճել է ընդհամենը 4 անգամ։ IBM-ի և Cisco-ի կանխատեսումների համաձայն, համացանցին միացված խելացի սարքերի թիվը 3 տարում (2020 թ․ -ին) կաճի 8 անգամ՝ հասնելով 50 մլրդ-ի։
Այսօրվա բարձր կատարողականությամբ հաշվողական համակարգերը կարող են զգալիորեն շահել, եթե հիմնական բարդ ալգորիթմները իրականացվեն այլընտրանքային հաշվողական միավորների վրա, որոնցից են GPU –ները և FPGA –ները։ Այս միավորների վրա ապարատային արագացումը (hardware acceleration) հանգեցնում է արագագործության հսկայական աճի և կտրուկ նվազեցնում է լուծման և հետագա սպասարկման գինը։
Հայկական ստարտափ Grovf-ի պրոդուկտն իրենից ներկայացնում է IIoT –գեներացված տվյալների պահպանման և մշակման ապարատային արագացում FPGA –ների հիման վրա, որը մինչև 20 անգամ բեռնաթափում է տվյալների կենտրոնները և 100 անգամ կրճատում սարքի պատասխանի ժամանակը։ Ընկերության տնօրեն Խաչիկ Սահակյանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ Grovf-ի լուծումն անգամ թույլ է տալիս կրճատել սերվերների քանակը տվյալների կենտրոններում և խնայել այնքան թանկ տարածք և էլեկտրաէներգիա։
Տվյալների բազաների շուկայի չափն այժմ մոտ $110 մլրդ է։ Հայկական ստարտափը թիրախավորում է NoSQL տիպի բազաները, որի շուկայի չափը դեռ համեմատաբար փոքր է ($10 մլրդ), սակայն ունի կտրուկ աճի պոտենցիալ ($30 մլրդ 2020 թ․ -ին), որի «մեղավորը» IoT –ն է։
Շուկայում, իհարկե, կան արդեն կայացած կազմակերպություններ և ստարտափեր, որոնք ունեն բավականին արագագործ լուծումներ։ Grovf-ի առավելությունն այն է, որ վերցրել է լրիվ այլ, այլընտրանքային ուղղություն. պրոցեսորի վրա ծրագրային ապահովման օպտիմիզացիայի փոխարեն պրոցեսորների համար դանդաղ ալգորիթմները տեղափոխում է ապարատային մակարդակ և կտրուկ արագացնում դրանք։ Այս մոտեցումն աշխարհում նորություն չէ։ Համաշխարհային հսկաներ Google –ը և Amazon –ը, Cisco -ն արհեստական բանականության և ցանցային հաշվարկների համար արդեն ունեն լուծումներ ապարատային մակարդակում։
Grovf-ը հիմնադրվել է 2017թ․ -ի փետրվարին և սկզբնական շրջանում աջակցություն է ստացել Հայաստանի Ազգային Ճարտարագիտական Լաբորատորիաների (ANEL) և IBM ISTC –ի կողմից։ Այժմ ստարտափի հեղինակները համագործակցում են ամերիկյան National Instruments կազմակերպության հետ՝ օգտագործելով նրանց ապարատային լուծումները ալգորիթմները նախագծելու և թեսթավորելու համար։ Եվրոպայում արդեն կան բազմամիլիարդանոց կազմակերպություններ, որոնք պատրաստ են վճարել հայկական սարքով իրենց տվյալների կենտրոնները արագացնելու համար։
Grovf-ը մեկն է հայկական 15 նորարարական ստարտափերից, որոնք Բեռլինում ներկայացվել են գերմանական լսարանին: Միջոցառումը կազմակերպվել էր Եվրոպական Միության, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ:
Ճանապարհորդության ընթացքում Grovf-ը ձեռք է բերել նոր բիզնես կապեր, նախնական համաձայնություններ, ինչպես նաև հետաքրքություն առաջացրել գերմանական տեխնիկական մամուլում և նեղ բիզնես շրջանակներում։ Արդյունքում կապեր են հաստատվել գերմանական հսկաներ SAP –ի և Siemens Mindshare –ի ներկայացուցիչների հետ այս կազմակերպությունների կողմից սարքի հնարավոր օգտագործման մանրամասները քննարկելու համար և ևս երկու դիստրիբյուտոր կազմակերպությունների հետ՝ սարքը Գերմանական շուկայում վերավաճառելու համար։

In an increasingly digital world, significant amounts of data are collected by companies. The latter, making use of big data and artificial intelligence, expand their businesses and find new business opportunities.
However, the capacity of processors in datacenters to store and analyze these data is often insufficient.
The amount of data generated in the past 8 years grew fifteenfold while processing power increased only fourfold. Moreover, the recent phenomenon of Industrial Internet of Things (IIoT) put traditional processor-based datacenters under heavy pressure. According to predictions of IBM and Cisco, the number of devices that are connected to the internet will increase eight times in 3 years and will reach up to 50 billion.
Today’s high performance computing environments can significantly benefit if core algorithms and processes are accelerated using hardware (GPUs or FPGAs). Acceleration can deliver both higher performance and lower cost if developed properly.
Grovf, an Armenian startup, is about hardware acceleration of core database functionalities for IIoT data processing, which will offload datacenters up to 20 times and reduce the delay on response 100 times. Furthermore, this approach will drastically reduce the space, number of servers and power usage in datacenters.
"The Database server market is huge and amounts about $110B now. We target NoSQL database market which is only 10B now, but will increase up to 30B in 3 years driven by IoT," the company said in a conversation with PanARMENIAN.net.
"There are other companies who position themselves as an IoT database providers, but as we implement functionality on hardware (FPGA) layer, we are out of competition. Big enterprises like IBM, Intel also go this direction providing hardware acceleration solutions to Google and Amazon."
The company was founded on February 2017, supported by ANEL (Armenian National Engineering Laboratories) and IBM ISTC.
"In May 2017 we won an IMG grant in the amount of 50000 Euros and started the development of the first version of the product. Now we partner with National Instruments and use their hardware for prototyping and testing the device. There are already multibillion companies in Europe who are ready to pay for the device. Grovf team is growing, we are 5 now and actively looking for engineers to join our team in Vanadzor Technology Center," the startup said.
"Recently, within the framework of ASAB, we were in Berlin presenting our company at IFA Berlin (the biggest electronics expo in Europe) and at Armenian Startup Night. Currently, we are negotiating possible cooperation with SAP accelerator, Siemens Mindshare and discussing distribution options with two German IT companies."
The Armenian Startup Academy Berlin (ASAB) was organised by the Support to SME Development in Armenia (SMEDA) project, which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ Private Sector Development in South Caucasus Programme.