Տեղի է ունեցել հայկական Eleveight AI ընկերության կողմից կառուցված առաջին արհեստական բանականության գործարանի պաշտոնական բացման արարողությունը, հայտնում է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Այս պահին Գագարին համայնքում տեղի է ունենում հայկական Eleveight AI ընկերության կողմից կառուցված ԱԲ առաջին գործարանի պաշտոնական բացման արարողությունը։ Ընկերությունը ներկայացնում է տարածաշրջանի առաջին NVIDIA Blackwell B300 ԱԲ գործարանը։
Նոր կենտրոնը նախատեսված է ԱԲ մեծածավալ հաշվարկները սպասարկելու համար` սկսած ԱԲ մոդելների ուսուցումից մինչև բիզնես, գիտական և ինժեներական կիրառություններ։ Նախագծի առաջին փուլի ներդրումները կազմում են 70 միլիոն դոլար»,-գրել է նա:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը քննարկել էին Firebird ընկերության կողմից Հայաստանում արհեստական բանականության գործարան և տվյալների կենտրոն կառուցելու նախագծի ընթացքին վերաբերող հարցեր։

Состоялась официальная церемония открытия первого завода искусственного интеллекта, построенного армянской компанией Eleveight AI. Об этом сообщил министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян на своей странице в Facebook.
«В настоящее время в общине Гагарин проходит официальная церемония открытия первого завода искусственного интеллекта, построенного армянской компанией Eleveight AI. Компания представляет первый в регионе AI-комплекс NVIDIA Blackwell B300.
Новый центр предназначен для обслуживания масштабных вычислений в области искусственного интеллекта — от обучения AI-моделей до их применения в бизнесе, науке и инженерных проектах. Инвестиции в первый этап проекта составляют 70 миллионов долларов», — написал Айрапетян.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян и вице-президент NVIDIA Рев Лебаредян обсудили вопросы, связанные с реализацией проекта компании Firebird по строительству в Армении завода искусственного интеллекта и центра обработки данных.