2 Հունիս 2026 - 10:36 AMT
«Զվարթնոց» օդանավակայան է ժամանել է 6144 NVIDIA Blackwell սերնդի գրաֆիկական պրոցեսորներից բաղկացած առաջին խոշոր խմբաքանակը՝ 1792 GPU, որը նախատեսված է Firebird AI մեգանախագծի առաջին փուլի իրականացման համար։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Առաջին փուլով նախատեսվում է Հրազդանում գործարկել մոտ 18 ՄՎտ հզորությամբ ժամանակակից «ԱԲ գործարան»՝ NVIDIA Blackwell ճարտարապետության վրա հիմնված բարձր արտադրողականությամբ հաշվարկային ռեսուրսներով։ Տվյալային կենտրոնը կօգտագործի ջրային հովացման փակ համակարգ, որը լիցքավորվելու է մեկ անգամ և օգտագործվում է մի քանի տարի շարունակ՝ ապահովելով բարձր էներգաարդյունավետություն և հուսալի աշխատանք։
Նախագծի առաջին փուլի ներդրումների ծավալը կազմում է մոտ 500 մլն ԱՄՆ դոլար։ Երկրորդ փուլում նախատեսվում է ներգրավել մինչև 4 մլրդ դոլարի ներդրումներ և շահագործման հանձնել ևս մոտ 42,000 գրաֆիկական պրոցեսոր՝ Հայաստանն առաջ մղելով աշխարհի ամենահզոր ԱԲ տվյալային կենտրոններ ունեցող երկրների առաջատար հնգյակի մեջ։
Առաջին փուլի գործարկումից հետո կենտրոնում կաշխատի մինչև 100 բարձրակարգ մասնագետ, իսկ երկրորդ փուլի կառուցման և ընդլայնման աշխատանքներում կներգրավվի ավելի քան 1000 մասնագետ՝ ստեղծելով նոր բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր։
Նախագծի կարևոր բաղադրիչներից է ՀՀ կառավարության և Firebird AI-ի միջև կնքված 25 մլն դոլարի ռազմավարական ծրագիրը, որի շրջանակում պետությունը 5 տարի ժամկետով կստանա բարձր արտադրողականությամբ ԱԲ հաշվարկային ռեսուրսներ՝ աջակցելու հայկական ստարտափներին, գիտահետազոտական խմբերին, բուհերին և մասնագետներին, ինչպես նաև ապահովելու դրանց կիրառումը պետական կառույցներում, տեխնոլոգիական ընկերություններում և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտների հետազոտական ու զարգացման ծրագրերում:

В международный аэропорт «Звартноц» прибыла первая крупная партия оборудования для мегапроекта Firebird AI — 1792 графических процессора из запланированных 6144 GPU поколения NVIDIA Blackwell. Об этом на своей странице в Facebook сообщил министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян.
На первом этапе проекта в Раздане планируется запустить современную «фабрику ИИ» мощностью около 18 МВт, оснащенную высокопроизводительными вычислительными ресурсами на базе архитектуры NVIDIA Blackwell.
Дата-центр будет использовать замкнутую систему водяного охлаждения, которая заполняется один раз и эксплуатируется на протяжении нескольких лет, обеспечивая высокую энергоэффективность и надежность работы.
Объем инвестиций в первый этап составляет около 500 млн долларов США. На втором этапе предполагается привлечь до 4 млрд долларов инвестиций и ввести в эксплуатацию еще около 42 тысяч графических процессоров, что позволит Армении войти в число пяти ведущих стран мира по наличию наиболее мощных центров обработки данных для искусственного интеллекта.
После запуска первого этапа в центре будут работать до 100 высококвалифицированных специалистов. В строительстве и расширении проекта на втором этапе примут участие более 1000 специалистов, что создаст новые высокооплачиваемые рабочие места.
Важной составляющей проекта является стратегическая программа стоимостью 25 млн долларов, заключенная между правительством Армении и Firebird AI. В ее рамках государство в течение пяти лет получит доступ к высокопроизводительным вычислительным ресурсам искусственного интеллекта для поддержки армянских стартапов, научно-исследовательских групп, вузов и специалистов, а также для их использования в государственных структурах, технологических компаниях и программах исследований и разработок в сфере высоких технологий.