2 Հունիս 2026 - 10:36 AMT
«Զվարթնոց» օդանավակայան է ժամանել է 6144 NVIDIA Blackwell սերնդի գրաֆիկական պրոցեսորներից բաղկացած առաջին խոշոր խմբաքանակը՝ 1792 GPU, որը նախատեսված է Firebird AI մեգանախագծի առաջին փուլի իրականացման համար։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Առաջին փուլով նախատեսվում է Հրազդանում գործարկել մոտ 18 ՄՎտ հզորությամբ ժամանակակից «ԱԲ գործարան»՝ NVIDIA Blackwell ճարտարապետության վրա հիմնված բարձր արտադրողականությամբ հաշվարկային ռեսուրսներով։ Տվյալային կենտրոնը կօգտագործի ջրային հովացման փակ համակարգ, որը լիցքավորվելու է մեկ անգամ և օգտագործվում է մի քանի տարի շարունակ՝ ապահովելով բարձր էներգաարդյունավետություն և հուսալի աշխատանք։
Նախագծի առաջին փուլի ներդրումների ծավալը կազմում է մոտ 500 մլն ԱՄՆ դոլար։ Երկրորդ փուլում նախատեսվում է ներգրավել մինչև 4 մլրդ դոլարի ներդրումներ և շահագործման հանձնել ևս մոտ 42,000 գրաֆիկական պրոցեսոր՝ Հայաստանն առաջ մղելով աշխարհի ամենահզոր ԱԲ տվյալային կենտրոններ ունեցող երկրների առաջատար հնգյակի մեջ։
Առաջին փուլի գործարկումից հետո կենտրոնում կաշխատի մինչև 100 բարձրակարգ մասնագետ, իսկ երկրորդ փուլի կառուցման և ընդլայնման աշխատանքներում կներգրավվի ավելի քան 1000 մասնագետ՝ ստեղծելով նոր բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր։
Նախագծի կարևոր բաղադրիչներից է ՀՀ կառավարության և Firebird AI-ի միջև կնքված 25 մլն դոլարի ռազմավարական ծրագիրը, որի շրջանակում պետությունը 5 տարի ժամկետով կստանա բարձր արտադրողականությամբ ԱԲ հաշվարկային ռեսուրսներ՝ աջակցելու հայկական ստարտափներին, գիտահետազոտական խմբերին, բուհերին և մասնագետներին, ինչպես նաև ապահովելու դրանց կիրառումը պետական կառույցներում, տեխնոլոգիական ընկերություններում և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտների հետազոտական ու զարգացման ծրագրերում:

2 June 2026 - 11:48 AMT
The first major shipment for the Firebird AI megaproject has arrived at Zvartnots International Airport, consisting of 1,792 GPUs from a total planned deployment of 6,144 NVIDIA Blackwell-generation graphics processors. The announcement was made on Facebook by High-Tech Industry Minister Mkhitar Hayrapetyan.
The first phase of the project предусматривает the launch in Hrazdan of a modern “AI factory” with a capacity of about 18 MW, powered by high-performance computing resources based on NVIDIA’s Blackwell architecture.
The data center will use a closed-loop water-cooling system that is filled once and then utilized for several years, ensuring high energy efficiency and reliable operation.
Investment in the first phase amounts to approximately $500 million. During the second phase, up to $4 billion in additional investment is expected to be attracted, along with the deployment of roughly 42,000 more graphics processors. The expansion is intended to place Armenia among the world’s top five countries hosting the most powerful AI data centers.
Following the launch of the first phase, the center is expected to employ up to 100 highly qualified specialists. More than 1,000 specialists are expected to be involved in the construction and expansion works during the second phase, creating new high-paying jobs.
A key component of the project is a $25 million strategic program signed between the Armenian government and Firebird AI. Under the agreement, the state will receive access to high-performance AI computing resources for five years to support Armenian startups, research groups, universities and specialists, as well as to facilitate their use in government institutions, technology companies and research and development programs in high-tech sectors.